No:001/26, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) xarici işlər nazirləri şurasının Somali ilə bağlı fövqəladə iclasında iştirakına dair mətbuat məlumatı
11 yanvar 2026 10:13
10 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) xarici işlər nazirləri şurasının Somali ilə bağlı fövqəladə iclasında iştirak edib.
Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində İƏT-in mənzil qərargahında baş tutmuş fövqəladə iclasın məqsədi Somalinin “Somalilənd” bölgəsinin müstəqil dövlət kimi tanınmasına qarşı Somalinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstək vermək, habelə bu istiqamətdə atıla biləcək birgə addımları müzakirə etmək olub.
İclasda çıxış edən Y.Rəfiyev Azərbaycan Respublikasının Somali Federal Respublikasının suverenliyinə, milli birliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstəyini ifadə edib. Nazir müavini İƏT-in Somali üzrə Təmas Qrupunun fəal üzvü kimi Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətin, o cümlədən İƏT üzv ölkələrinin məsələ ilə bağlı kollektiv səylərini dəstəkləyəcəyini nəzərə çatdırıb.
Ölkəmizin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiqliyi vurğulanaraq müxtəlif regionlarda, o cümlədən Afrika Buynuzu və Qırmızı dəniz hövzəsində sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin bərqərar olması üçün məsuliyyətli və beynəlxalq hüquq çərçivəsində davranmağın əhəmiyyəti ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edilib.
İƏT xarici işlər nazirlərinin 22-ci fövqəladə iclasının sonunda üzv dövlətlər tərəfindən Somali və onun ərazi bütövlüyünə birmənalı və qətiyyətli dəstək ifadə edən qətnamə qəbul olunub.

No:001/26, Press Release on the Participation of Deputy Minister Yalchin Rafiev in the Extraordinary Meeting of the OIC Council of Foreign Ministers on Somalia
11 January 2026 10:13
On 10 January 2026, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Yalchin Rafiyev, participated in the extraordinary meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Council of Foreign Ministers concerning Somalia.
The extraordinary meeting, held at the OIC headquarters in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia, aimed to support Somalia’s sovereignty and territorial integrity in the face of attempts to recognize the “Somaliland” region as an independent state and to discuss potential joint measures in this regard.
In his remarks, Y.Rafiyev affirmed Azerbaijan’s support for the sovereignty, national unity, and territorial integrity of the Federal Republic of Somalia. Deputy Minister emphasized that, as an active member of the OIC Contact Group on Somalia, Azerbaijan will support the collective efforts of the international community, including OIC member states, on this issue.
Azerbaijan’s commitment to the norms and principles of international law was also highlighted, and the international community was called upon to act responsibly and in accordance with international law to ensure peace, stability, and security in various regions, including the Horn of Africa and the Red Sea basin.
At the conclusion of the 22nd extraordinary meeting of the OIC Council of Foreign Ministers, a resolution was adopted by the member states affirming unequivocal and strong support for Somalia and its territorial integrity.