No:001/25, İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkilinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
1 yanvar 2025-ci il tarixində İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Seyid Cəfər Ağayi Məryan Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, 29 dekabr 2024–cü il tarixində Ərdəbildə İranın Ali rəhbərinin Ərdəbil vilayəti üzrə nümayəndəsi, Ərdəbilin imam cüməsi Seyid Həsən Amelinin iştirak etdiyi və İranın Radio və Televiziya Təşkilatının “Xəbər Şəbəkəsi” kanalında yayımlanan tədbirdə Azərbaycana və dövlət başçımıza qarşı səsləndirilən təhqiramiz ifadələrə görə İran tərəfinə sərt etiraz bildirilib.
Bununla yanaşı, son zamanlar İranda əhali arasında açıq-aşkar şəkildə anti-Azərbaycan əhval-ruhiyyəsinin ciddi şəkildə qızışdırılması ilə əlaqədar narazılıq diqqətə çatdırılıb.
İranda anti-Azərbaycan propaqandasının ikitərəfli münasibətlərin ruhuna, ölkələrimiz qarşısında qoyulan məqsəd və vəzifələrə uyğun gəlmədiyi qarşı tərəfə bildirilib. Bu kimi hərəkətlərin ikitərəfli dövlətlərarası və insanlararası münasibətlərin qorunub saxlanılması və dərinləşdirilməsi əvəzinə, nifrət və düşmənçilik yaratmaq məqsədi daşıdığı qeyd olunub.

No:001/25, Press release on the summoning of the Chargé d'Affaires of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs
01 January 2025 14:14
On 1 January 2025, the Chargé d'Affaires of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan, Seyed Jafar Aghaei Maryan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, a strong protest was lodged with the Iranian side regarding the insulting expressions voiced against Azerbaijan and our Head of State at an event held on 29 December 2024 in Ardabil, attended by Seyed Hassan Ameli, the Representative of the Supreme Leader of Iran for Ardabil province and the Friday Prayer leader of Ardabil, and broadcast on the “Khabar Network” channel of the Islamic Republic of Iran Broadcasting.
At the same time, dissatisfaction was conveyed concerning the recent deliberate incitement of openly anti-Azerbaijani sentiment among the population in Iran.
It was communicated to the other side that anti-Azerbaijani propaganda in Iran does not correspond to the spirit of bilateral relations, as well as to the goals and objectives set before our countries. It was noted that such actions, instead of preserving and deepening interstate and interpersonal relations, serve the purpose of creating hatred and hostility.