No: 99/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikası Parlamentinin Spikeri Anqlu Farruca ilə görüşüb
19 aprel 2017 01:41
Malta Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bu ölkə Parlamentinin Spikeri Anqlu Farruca ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Malta arasında əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərdən məmnunluq ifadə olundu və belə görüşlərinin keçirilməsinin ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulandı.
Tərəflər müasir dövrdə parlament diplomatiyasının rolunu xüsusi qeyd etdilər, hər iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini önə çəkdilər. Dostluq qruplarının bu əlaqələrə verdiyi töhfələr təqdir edildi.
Spiker Anqlu Farruca Azərbaycana çoxsaylı səfərlərini və ölkəmiz haqqında xoş təəssüratlarını bölüşdü.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında “Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş” layihəsi üzrə aparılan danışıqlar barədə məlumat verdi. O, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesindən söz açdı, münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkənin əməkdaşlığının genişləndirilməsi, habelə digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətraflında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 19 April 2017 01:41
No: 99/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Angelo Farrugia, the Speaker of the House of Representatives of Malta
19 April 2017 01:41
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Angelo Farrugia, the Speaker of the House of Representatives of Malta within his official visit to this country
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current level of cooperation and mutual high-level visits between Azerbaijan and Malta. It was stressed that such visits are very important in terms of expanding the bilateral relations.
The sides emphasized the role of parliamentary diplomacy and hailed the importance of cooperation between the legislative bodies of two countries. They commended the contributions of parliamentary friendship groups to advance these relations.
Speaker Angelo Farrugia recalled his visits to Azerbaijan and shared his positive impressions about our country.
Minister Elmar Mammadyarov informed about ongoing negotiations on the draft Strategic Partnership Agreement between the Republic of Azerbaijan and the European Union. Touching upon the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister reiterated the position of Azerbaijan that this conflict must be resolved on the basis of norms and principles of international law within the territorial integrity of Azerbaijan.
During the meeting, the sides exchanged views on enhancement of cooperation within international organisations as well as other issues of mutual interest.