No: 91/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının dövlət katibi Kşiştof Şçerski ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Polşa Respublikası Prezidenti Administrasiyasının dövlət katibi, Prezidentin kabinetinin rəhbəri Kşiştof Şçerski ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə inkişafından məmnunluq ifadə olundu və bu istiqamətdə yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Polşanın Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında strateji tərəfdaşlığa dair sazişin imzalanmasını dəstəklədiyi və bu strateji sənədə mühüm əhəmiyyət verdiyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi və münaqişənin ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 4 qətnamənin tələbləri əsasında həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov həmçinin Azərbaycanın Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin perspektivlərindən danışaraq,nəqliyyat sahəsində Polşa ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün əhəmiyyətli fayda verə biləcəyini bildirdi.

No: 91/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Krzysztof Szczerski, Secretary of State, Chief of the Cabinet of the President of Poland
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Krzysztof Szczerski, Secretary of State, Chief of the Cabinet of the President of the Republic of Poland within his official visit to this country.
At the meeting Elmar Mammadyarov and Krzysztof Szczerski commended the development of bilateral relations between Azerbaijan and Poland in various areas and noted the importance of high-level reciprocal visits in this regard.
It was stressed that Poland supports the signing of agreement on partnership between the Republic of Azerbaijan and the European Union and attaches great importance to this strategic document.
Elmar Mammadyarov informed about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and stated that the conflict must be resolved on the basis of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders, as well as four resolutions adopted by the UN Security Council.
Elmar Mammadyarov also talked about the prospects of the North-South and the East-West transport corridors and noted that the cooperation with Poland in transport sector would give significant benefits to both sides.
At the meeting Elmar Mammadyarov and Krzysztof Szczerski exchanged their views on other issues of mutual interest.