No: 89/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşanın dəniz və daxili su hövzələri nəqliyyatı naziri Marek Qrabarçık və infrastruktur və tikinti naziri Andjey Adamçık ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin dəniz və daxili su hövzələri nəqliyyatı naziri Marek Qrabarçık və infrastruktur və tikinti naziri Andjey Adamçık ilə görüşüb.
Görüşlərdə hər iki ölkənin limanları və tikinti üzrə qurumları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar və görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. O, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və onun imkanları, eləcə də yaxın gələcəkdə logistika sahəsində nəzərdə tutulan irimiqyaslı layihələr haqqında danışdı.
Marek Qrabarçık gəmilərin tikintisi və balıqçılıq təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi məsələlərinə toxundu və Polşanın təcrübəsi ilə bölüşdü.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, xüsusən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin iqtisadi faydalılığı və gələcək perspektivlərindən söz açdı və xüsusilə Şimal-Cənub dəmir yol xəttinin Polşanın limanlarına çıxış imkanlarından danışdı.
Marek Qrabarçık dəniz limanları arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün Azərbaycanlı həmkarlarını Polşaya dəvət etdi.
İnfrastruktur naziri Andjey Adamçik Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin Polşa üçün də maraq kəsb etdiyini qeyd etdi və Azərbaycandan olan tərəfmüqabilləri ilə əməkdaşlığa hazırlığını ifadə etdi.
Görüşlərdə SOCAR-ın Polşanın ORLEN və LOTOS şirkətləri ilə əməkdaşlığı, “Sarmatiya Beynəlxalq Boru Kəməri Müəssisəsi” çərçivəsində SOCAR-la Polşanın "Pşiyazn” şirkəti ilə əlaqələri məmnuniyyətlə qeyd olundu. Həmçinin, Polşanın “Novol” şirkətinin və 20-dən artıq digər şirkətinin ölkəmizdə ticarət, sənaye, nəqliyyat, xidmət, tikinti, sığorta, bankçılıq və sair sahələrdə uğurlu fəaliyyəti vurğulandı. Azərbaycan şirkətlərinin də daha fəal şəkildə Polşa iqtisadiyyatında təmsil olunması üçün əlverişli imkanların olduğu diqqətə çatdırıldı.

No: 89/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Marek Gróbarczyk, Minister of Maritime Economy and Inland Navigation and Andrzej Adamczyk, Minister of Infrastructure and Construction of Poland
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Marek Gróbarczyk, Minister of Maritime Economy and Inland Navigation and Andrzej Adamczyk, Minister of Infrastructure and Construction of the Republic of Poland within his official visit to this country.
At the meetings the development of cooperation between the ports and construction companies of both countries was discussed.
Minister Elmar Mammadyarov briefed on the economic reforms carried out in Azerbaijan. He informed about Baku International Sea Trade Port and its potential, as well as large-scale projects envisaged in the near future in the field of logistics.
Marek Gróbarczyk touched upon the issues such as the shipbuilding and the development of fish farming industry and in this respect shared Poland’s experience.
Elmar Mammadyarov talked about the transport projects implemented by the initiative and participation of Azerbaijan, in particular the economic advantages and future prospects of the East-West and North-South corridors, as well as the connectivity of the North-South railway to Poland’s ports.
Marek Gróbarczyk invited his Azerbaijani counterparts to Poland to promote the cooperation between the ports authorities.
Minister of Infrastructure and Construction Andrzej Adamczyk stated that Poland is also interested the East-West and North-South transport corridors and expressed his willingness to cooperate with Azerbaijani counterparts.
At the meetings the cooperation between SOCAR and ORLEN and LOTOS companies of Poland and the ties between SOCAR and “Przyjaźń” of Poland within the Sarmatia International Pipeline Company were noted. Moreover, the successful activities of “Novol” and more than 20 companies of Poland in our country, especially in trade, industry, transport, service, construction, insurance, banking and other fields were underlined. It was also noted that there are fruitful opportunities for Azerbaijani companies to get more actively involved into the economy of Poland.