Mətbuat şərhi 11 aprel 2017
No: 86/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Polşalı həmkarı Vitold Vaşçıkovski ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumundan məmnunluq ifadə olundu, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı. Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyi qeyd olundu.
Bildirildi ki, bu il Azərbaycanla Polşa arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi qeyd olunur və bu müddət ərzində tərəflər arasında 35 sənəd imzalanmış və 12 sənəd layihəsi baxılmaqdadır.
Nazirlər iki ölkə arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün Hökumətlərarası Komissiya və Azərbaycan-Polşa parlamentlərarası dostluq qrupunun fəaliyyətini, eləcə də mütəmadi əsasda keçirilən XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələri təqdir etdilər.
Nazir Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, xüsusən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin iqtisadi faydalılığı və gələcək perspektivlərindən söz açdı və Polşanın da bu marşrutların imkanlarından faydalana biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Vitold Vaşçıkovski ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verdiyini bildirdi və adıçəkilən nəqliyyat dəhlizlərinin cəlbedici olduğunu vurğuladı.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında müdafiə sənayesi və dəniz nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün aidiyyəti nazirlərin qarşılıqlı səfərlərinin təşkil edilməsi və danışıqların aparılması məsələsi müzakirə olundu.
Görüş əsnasında Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında həmsöhbətinə məlumat verdi və ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və münaqişənin bu prinsiplər əsasında həllində dəstək nümayiş etdirdiyinə görə Polşa tərəfinə təşəkkürünü ifadə etdi. Nazir bütün münaqişələrə vahid yanaşma və prinsiplərin tətbiq edilməsinin vacibliyini də xüsusi vurğuladı.
Tərəflər iki ölkə arasında birbaşa uçuşların həyata keçirilməsi və turizmin inkişafı məsələlərini nəzərdən keçirdilər.
Vitold Vaşçıkovski beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin vacibliyini qeyd etdi.
Nazirlər Azərbaycan və Avropa İttifaqı münasibətlərində toxundular. Azərbaycan Respublikası ilə strateji tərəfdaşlığa dair sazişin hazırlanması üçün Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən verilən mandatın təqdir edildiyini deyən Elmar Məmmədyarov, sözügedən sazişin imzalanmasının Azərbaycan və Aİ arasında hərtərəfli tərəfdaşlığın inkişafı üçün mühüm zəmin yaradacağına əminlik ifadə etdi.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə edildi. Görüşdən sonra nazirlər birgə mətbuat konfransı keçirdilər.

No: 86/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Witold Waszczykowski, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland within his official visit to this country
11 April 2017 23:57
At the meeting, the Ministers expressed satisfaction with the current status of bilateral relations between Azerbaijan and Poland and exchanged views on the expansion of cooperation in various fields. They emphasized the high-level mutual visits which contribute to the enhancement of cooperation.
It was noted that Azerbaijan and Poland mark the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations this year. The sides stressed that during this period both countries have signed 35 legal documents and 12 more drafts are under consideration.
Ministers commended the activity of Intergovernmental Commission and Azerbaijan-Poland inter-parliamentary friendship groups as well as regular political consultations between the Foreign Ministries of two countries.
Touchin upon the transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, particularly East-West and North-South corridors, Elmar Mammadyarov noted that Poland may also get benefited from the opportunities provided by these routes.
Witold Waszczykowski mentioned that his country attaches particular importance to cooperation with Azerbaijan and stressed the attractiveness of above mentioned transport corridors.
During the meeting, the Ministers discussed the organization of mutual visits of the relevant sectorial ministers and the development of cooperation in the fields of defence industry and marine transport between the two countries.
During the meeting, Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict as well. He expressed his gratitude to Poland for its support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders and resolution of the conflict based on these principles. E. Mammadyarov also underlined the importance of taking unified attitude and applying the same principles to all conflicts.
The Parties reviewed the implementation of direct flights and issues of development of tourism between the two countries.
Witold Waszczykowski noted the importance of mutual support within the international organizations.
Ministers touched upon Azerbaijan-European Union relations as well. Welcoming the mandate endorsed by the European Union Council to launch negotiations on Strategic Partnership Agreement with the Republic of Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov expressed his assurance that this agreement will provide an important framework for the comprehensive development of relations between Azerbaijan and the EU.
At the meeting, the parties discussed other regional and international issues of mutual interest. Following the meeting, ministers held a joint press conference.