No: 76/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və ABŞ-ın dövlət katibi Reks U. Tillerson arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
29 mart 2017 00:18
Azərbaycan Respublikası və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və ABŞ-ın dövlət katibi Reks U. Tillerson arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın dövlət katibinə ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələrin xüsusilə siyasi, iqtisadi və təhlükəsizlik sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığımızın inkişafı ilə xarakterizə olunan strateji tərəfdaşlığa çevrildiyini vurğulayıb.
Nazir hazırda Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyi və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə töhfə verməklə ABŞ ilə enerji məsələləri üzrə yaxından əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Bununla yanaşı, iki ölkənin terrorizmə qarşı mübarizə və kütləvi qırğın silahlarının yayılmaması üzrə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini qeyd edərək, Azərbaycanın ABŞ-ın Əfqanıstandakı əməliyyatlarına dəstək verən ilk ölkələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Erməsnitan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində ABŞ-ın ədalətli vasitəçiliyinə etibar etdiyini və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında sülh yolu ilə nizamlanmalı olduğunu bildirib.
ABŞ-ın dövlət katibi Reks U. Tillerson Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ölkəsinin xüsusilə enerji sahəsində Azərbaycanla yaxından əməkdaşlıq etdiyini deyib. O, ABŞ-ın Azərbaycanın öz iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, iqtisadi imkanlarının artıtılması istiqamətində səylərinə dəstək verdiyini bildirib.
Dövlət katibi Azərbaycanın 9/11 hadisələrindən sonra ABŞ-a dətək verən ilk ölkələrdən biri olduğunu vurğulayıb. O həmçinin ABŞ-ın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə tezliklə həllində maraqlı olduğunu qeyd edib.
Reks U. Tillerson dostluq və əməkdaşlığın 25 illiyi münasibətilə Amerika xalqı adından Azərbaycan xalqına təbriklərini çatdırıb.

Press release 29 March 2017 00:18
No: 76/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the U.S. Secretary of State Rex W. Tillerson had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
29 March 2017 00:18
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Secretary of State of the United States of America Rex W. Tillerson had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to the U.S. Secretary of State Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated that throughout the past 25 years the relations between our two nations has transformed into strategic partnership with a distinct peculiarity devoted to development of our collaboration in political, economic and security areas.
Minister mentioned that nowadays, Azerbaijan closely cooperates with the United States on energy issues by contributing to energy security and energy diversification in Europe. Noting the successful cooperation of the two countries on counterterrorism and non-proliferation issues, Foreign Minister also added that Azerbaijan was one of the first countries that provided multifaceted support for the United States operations in Afghanistan.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan relies on honest mediation of the United States on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and reiterated that the conflict must be resolved by peaceful means on the basis of relevant United Nations Security Council resolutions.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov the U.S. Secretary of State Rex W. Tillerson stated that the United States has worked closely with Azerbaijan on energy. He also mentioned that the United States supports Azerbaijan's efforts to diversify its economy and increase its economic opportunity.
Secretary of State noted that Azerbaijan was one of the first countries to offer support after 9/11. He also added that the United States remains committed to facilitating a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.
Rex W. Tillerson congratulated the people of Azerbaijan on behalf of the American people for 25 years of friendship and cooperation.