No: 68/17, Azərbaycan və Fransa xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikası və Fransa Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransalı həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən dövr ərzində Azərbaycan və Fransa arasında siyasi, iqtisadi, regionlarası, habelə mədəniyyət və təhsil sahələrində əməkdaşlığından məmnun olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fransaya rəsmi səfərinin ölkələrimiz arasında ən yüksək səviyyədə qarşılıqlı maraq və etimada əsaslanan siyasi dialoqun keyfiyyətindən xəbər verdiyini diqqətə çatdırıb.
İki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlıq layihələrini qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov Bakı Fransız Liseyi, Azərbaycan-Fransız Universiteti, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Fransa Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyi arasında imzalanmış regionlarası əməkdaşlıq sahəsində anlaşma memorandumu kimi layihələrin dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında dostluğun daha da gücləndirilməsinə xidmət edəcəyini bildirib.
Fransa xarici işlər naziri Jan-Mark Ero Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 ilin iki ölkə arasında əlaqələrin siyasi, iqtisadi və mədəniyyət sahələrində daimi inkişafı ilə yadda qaldığını bildirib.
Azərbaycan və Fransanın əldə etdiyi çoxlu sayda birgə nailiyyətlərdən bəhs edən nazir Jan-Mark Ero 2016-cı ildə ölkəmizdə yaradılmış Azərbaycan-Fransız Universitetinin iki ölkənin dinamik əməkdaşlığının hər bir səviyyədə canlı simvolu olduğunu qeyd edib.
Fransalı nazir həmçinin ölkəsinin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllində vasitəçilik səylərini davam etdirəcəyini vurğulayıb.

No: 68/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and France had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan and Foreign Minister of the Republic of France have had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed his satisfaction with the cooperation forged between Azerbaijan and France in the political, economic, education and cultural fields as well as the ties at the inter-regional level over the past years. He mentioned that the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to France is the indication of the quality of political dialogue between our countries based on high level mutual interest and trust.
Noting the successful cooperation projects between the two countries, Minister Elmar Mammadyarov stressed that projects such as Baku French Lyceum, French-Azerbaijani University, MoU between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and International Development of the Republic of France on the inter-regional cooperation will serve to further strengthening friendship between our countries and peoples.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Minister of France Jean-Marc Ayrault noted that the past 25 years are marked by continuous development of relations between the two countries in the fields of politics, economy and culture.
Mentioning about joint achievements made by Azerbaijan and France, Minister Jean-Marc Ayrault stated that French-Azerbaijani University established in our country in 2016 is a living symbol of dynamic cooperation of the two countries at all levels.
French Minister also mentioned that as a co-chair of the OSCE Minsk Group, his country will continue its mediation efforts towards the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.