Mətbuat şərhi 14 mart 2017 04:56
No: 63/17, Azərbaycan və Böyük Britaniya xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
14 mart 2017 04:56
Azərbaycan Respublikası və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Böyük Britaniyadan olan həmkarına ünvanladığı məktubunda Azərbaycan və Böyük Britaniyanın ötən illər ərzində xalqlarımız üçün qarşılıqlı fayda verən möhkəm və konstruktiv dialoq qurmağa nail olduğunu qeyd edib. Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunmasında İki ölkənin yaxın əməkdaşlığının davam etdiyini bildirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Böyük Britaniyanın iqtisadi sahədə əlaqələri, xüsusilə BP şirkətinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum neft və qaz boru kəmərləri kimi regional enerji layihələrində iştirakının ikitərəfli əməkdaşlığın əsas sütununu təşkil etdiyini vurğulayıb.
Elmar Məmmədyarov həmçinin ikitərəfli siyasi dialoq və hökumətlərarası birgə iqtisadi komissiya daxil olmaqla yeni dialoq formatlarının Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Böyük Britaniya xarici işlər naziri Boris Conson Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ölkəsinin ötən 25 il ərzində Azərbaycanla əməkdaşlığına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib. 2017-ci ilin iki ölkə arasında ikitərəfli əməkdaşlıq baxımdan önəmli il olduğunu vurğulayan Boris Conson Azərbaycan və Böyük Britaniyanın enerji sahəsində əməkdaşlığından məmnun olduğunu qeyd edib.
O həmçinin ölkəsinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsi istiqamətində ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin fəaliyyətini dəstəkləməkdə davam etdiyini vurğulayıb.
Britaniyalı nazir iki ölkə arasında qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif sahələr üzrə əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi və əməkdaşlığın davamlı olacağına əminliyini ifadə edib.

Press release 14 March 2017 04:56
No: 63/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and the United Kingdom had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
14 March 2017 04:56
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan and the Foreign Secretary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland have had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov mentioned that Azerbaijan and the United Kingdom have managed to establish solid and constructive dialogue over the years that have brought mutual benefits to our nations. He added that the two countries continue to work closely in maintaining the international peace and security.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the economic ties between Azerbaijan and the United Kingdom, particularly involvement of BP in implementation of regional energy projects such as Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum oil and gas pipelines constitute the backbone of our bilateral cooperation.
Elmar Mammadyarov expressed his conviction that new dialogue formats, including bilateral policy dialogue and joint Intergovernmental Economic Commission will serve to further deepen the cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Secretary of the United Kingdom Boris Johnson noted that his country has valued its relationship with Azerbaijan over the last quarter century. Boris Johnson stating the importance of this year for the UK-Azerbaijan bilateral relationship mentioned that he is delighted with our cooperation in energy field.
He also noted that his country remains committed to supporting the efforts of the OSCE Misnk Group Co-chairs on the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Foreign Secretary Boris Johnson expressed his conviction to continued cooperation and further deepening of our relationship on a range of issues of mutual interest to our countries.