No: 62/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikası Senatının Fransa-Qafqaz Dostluq Qrupunun sədri Andre Reyşarın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan-Fransa ikitərəfli münasibətlərinin müxtəlif istiqamətləri, o cümlədən Fransız şirkətlərinin Azərbaycandakı uğurlu fəaliyyəti, habelə enerji, nəqliyyat, humanitar, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırdığı sərmayələrdən, Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri kimi fəaliyyəti, ölkəmizdə açılan fransız litseyi və Azərbaycan-Fransız universitetindən (UFAZ) söz açdı və Azərbaycanın Beynəlxalq Frankafoniya təşkilatı ilə əməkdaşlıq məsələlərinə toxundu.
Nazir yüksək səviyyədə həyata keçirilən səfərlərin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildirdi.
Andre Reyşar səfərlərinin məqsədinin Azərbaycan-Fransa münasibətləri haqqında daha geniş bilgiyə malik olmaq və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi barədə məlumatlanmaq olduğunu bildirdi. O, həmçinin parlament diplomatiyasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə müsbət təsir edə biləcəyini qeyd etdi və təmasların artırılmasının əhəmiyyətindən danışdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar, ölkəmizin münaqişənin həllində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və ədalətə əsaslanan mövqeyi barədə məlumat verdi. O, münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı və azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtmalı olduğunu bəyan etdi. Nazir münaqişənin həlli prosesinin hər kəsə aydın olduğunu və bu xüsusda irəliyə doğru addım atmaq üçün Ermənistanın siyasi iradə nümayiş etdirməli olduğunu vurğuladı.
Görüş əsnasında Nazir Elmar Məmmədyarov fransalı senatorların regional, ikitərəfli məsələlər, habelə ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyəti bağlı suallarını cavablandırdı.

Press release 11 March 2017 05:44
No: 62/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with a delegation led by André Reichardt, the head of France-Caucasus Friendship Group in the Senate of France
11 March 2017 05:44
At the meeting, the various aspects of Azerbaijan-France bilateral relations as well as successful operation of French companies in Azerbaijan and cooperation in the fields of energy, transport, humanitarian, education and others were discussed.
Minister Elmar Mammadyarov briefed about French companies' investments in Azerbaijan's economy, activity of France as a Co-Chairs country of the OSCE Minsk Group and French lyceum as well as Azerbaijan-France University (UFAZ) operating in Azerbaijan and touched upon the cooperation between Azerbaijan and International Francophone Organization. He emphasized that the high level visits make substantial contribution to the development of bilateral cooperation.
André Reichardt noted that a prime goal of their visit is to get a broader knowledge about the Azerbaijani-French relations and get informed on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno- Karabakh conflict. He also stressed that the parliamentary diplomacy could make positive contributions to the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict and in this regard emphasized the importance of intensifying contacts.
Minister Elmar Mammadyarov informed the guests about the ongoing negotiation processes towards the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and to this end Azerbaijan’s position based on the norms and principles of international law as well as the relevant UN Security Council resolutions and justice.
He stressed that the armed forces of Armenia, first and foremost, have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan and Azerbaijani refugees and IDPs have to be returned to their native lands for the resolution of the conflict. Minister Mammadyarov also noted that everyone is very well aware about the conflict resolution process and with a view of making progress Armenia must demonstrate political will.