No: 60/17, Azərbaycan və Almaniya xarici işlər nazirləri arasında diplomatik əlaqələrin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov almaniyalı həmkarına ünvanladığı məktubunda diplomatik münasibətlərin qurulduğu andan etibarən ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin dinamik şəkildə inkişaf etdiyini və müxtəlif sahələri əhatə etdiyini bildirib. Hazırda Azərbaycanın Almaniya və Avropa İttifaqının Cənubi Qafqazda ən mühüm iqtisadi və ticarət tərəfdaşı olduğunu qeyd edən nazir ikitərəfli əlaqələrin inkişafında böyük potensialın mövcudluğunu vurğulayıb.
Ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı münasibətlərin tarixinin təkcə diplomatik münasibətlərin qurulması ilə məhdudlaşmadığını və daha dərin köklərə malik olduğunu qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov 2017-ci ildə Azərbaycanda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyinin tamam olduğunu bildirib. Azərbaycanda almanlara məxsus tarixi-mədəni irsin mövcudluğunun ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin mühüm simvoluna çevrildiyini vurğulayıb.
Almaniyanın xarici işlər naziri Siqmar Qabriel Elmar Məmmədyarova göndərdiyi məktubda iki yüz il əvvəl şvab almanlar tərəfindən Azərbaycan ərazisində əsası qoyulmuş Helenendorf kimi yaşayış məntəqələrinin iki ölkənin birgə mədəniyyət irsi olduğunu qeyd edib.
Almaniyalı nazir Azərbaycanın ölkəsinin enerji təminatının şaxələndirilməsində strateji tərəfdaşı olduğunu bildirib. Almaniyanın Azərbaycanın müasirləşmə səylərində, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində və demokratik inkişafında bundan sonra da etibarlı tərəfdaşı olmaqda davam edəcəyini diqqətə çatdırıb.
İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, xüsusilə iqtisadi sahədə əlaqələrin dinamik şəkildə inkişaf etdiyini vurğulayan Siqmar Qabriel Alman-Azərbaycan iqtisadi forumunun buna bariz nümunə olduğunu qeyd edib.

Press release 08 March 2017 06:23
No: 60/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Germany had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
08 March 2017 06:23
Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Germany have had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his German counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov mentioned that the relations between our countries have developed dynamically and covered various areas since the establishment of diplomatic relations. He stated that Azerbaijan is the main economic and trade partner of Germany and the European Union in the South Caucasus and there is great potential in the development of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the history of relations between our countries and peoples is not limited to the establishment of diplomatic relations but has deeper roots and mentioned that this year marks the 200th anniversary of the establishment of German settlements in Azerbaijan. He also stated that the existence of German historical and cultural heritage in Azerbaijan has become an important symbol of the relations between our countries.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Minister of Germany Sigmar Gabriel mentioned that the settlements, such as Hellendorf established by Swabian Germans 200 years ago in Azerbaijan is the common cultural heritage of the two countries.
Minister Sigmar Gabriel noted that Azerbaijan is the strategic partner of Germany in the diversification of its energy supplies. He also stated that Germany will continue to be a reliable partner of Azerbaijan in its modernization efforts, diversification of economy and democratic development.
German Foreign Minister mentioned the developing relations between the two countries in various areas, in particular an energy field and referred to the German-Azerbaijan Economic Forum as a striking example of this relations.