No: 59/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rusiya Federal Məclisinin Federasiya Şurası Sədrinin müavini İlyas Umaxanov ilə görüşüb
08 mart 2017 02:56
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Federal Məclisinin Federasiya Şurası Sədrinin müavini İlyas Maqamed Salamoviç Umaxanov ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında diplomatik əlaqələrin qurulduğu 25 il ərzində ikitərəfli əlaqələrin səviyyəsindən və əməkdaşlığın uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əməkdaşlığın rolunu xüsusi qeyd etdi və bu xüsusda qanunverici orqanların fəaliyyətini təqdir etdi.
İlyas Maqamed Salamoviç Umaxanov təmsil etdiyi qurum adından Elmar Məmmədyarova Azərbaycan və Rusiya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə “Federasiya Şurası. 20 il” medalını təqdim etdi.

Press release 08 March 2017 02:56
No: 59/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ilyas Umakhanov, deputy chair of the Council of Federation of the Federal Assembly of Russia
08 March 2017 02:56
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ilyas Maqamed Salamovich Umakhanov, deputy chair of the Council of Federation of Federal Assembly in the framework of his official visit to the Russian Federation.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the development level of bilateral relations over the period of 25 years of diplomatic relations and successful development of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
Minister Elmar Mammadyarov emphasized the role of parliamentary cooperation in furthering of bilateral relations.
On behalf of the Council of Federation, Ilyas Maqamed Salamovich Umakhanov presented the medal “Council of Federation. 20 years” to Elmar Mammadyarov on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Russia.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude to the Council of Federation for the medal.