No: 33/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Edqars Rinkeviçsin birgə mətbuat konfransı
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Bildiyiniz kimi, Latviya Respublikasının xarici işlər naziri cənab Edqars Rinkeviçs Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Dünən cənab nazir E.Rinkeviçs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrinə dair müzakirələr aparılıb.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan və Latviya arasında qarşılıqlı əlaqələr strateji xarakter daşıyır. Bu xüsusda, Latviya bizim yaxın və ciddi tərəfdaşımızdır. Zənnimizcə, bu il iki ölkə arasında yüksək səviyyəli səfərlərin mübadiləsi baş tutacaq.
Latviyanın Avropa İttifaqının üzvü olduğunu nəzərə alaraq, bu günki görüşdə həmkarımla Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə qarşılıqlı münasibətləri, Şərq Tərəfdaşlığı barəsində də fikir mübadiləsi apardıq. Məlumdur ki, keçən bazar ertəsi cənab Prezidentin Brüsselə səfəri çərçivəsində Avropa İttifaqının yüksək vəzifəli rəsmiləri ilə geniş müzakirələr aparılıb. Artıq Avropa İttifaqı ilə strateji tərəfdaşlığa dair sənədlər hazırlanmaqdadır. Azərbaycanın Avropa İttifaqının 9 üzvü ilə strateji tərəfdaşlıq haqqında razılaşması mövcuddur. Düşünürük ki, bu sənədlər Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin dərinləşməsi üçün münbit baza yaradır. Avropa İttifaqı ilə enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair sənəd mövcuddur. Cənub qaz dəhlizi Avropa bazarlarına təbii qazın çatdırılması yollarının şaxələndirilməsində mühüm elementdir.
Bundan əlavə, bu gün biz həmkarımla yalnız enerji deyil, nəqliyyat layihələri barəsində də fikir mübadiləsi apardıq. Latviya tərəfinin təşəbbüsü olan Zubr dəmiryol xətti layihəsi Baltik, Qara və Xəzər dənizlərinin birləşdirilməsini nəzərdə tutur. Şərqdən Avropaya yük daşımalarını nəzərdə tutan bu layihənin də imkanları çox genişdir. Bu layihəyə dair strategiyanın işlənilib-hazırlanması üzrə razılıq əldə etdik. Təbii ki, bu məsələdə müntəzəm təmaslar və mütəxəssislərin görüşləri çox önəmlidir.
Təbii ki, görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi barəsində də danışdıq. Latviyanın münaqişəyə dair beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqeyinə görə Latviya tərəfinə təşəkkürümü bildirirəm. Bu mövqe hətta Brüsseldə də Prezident Tusk tərəfindən səsləndirilib. Avropa İttifaqı və üzv dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və müstəqilliyinə tam dəstəyi ifadə edib. Azərbaycanın üzləşdiyi təhdid və təhlükələri nəzərə alsaq, bu dəstək bizim üçün çox vacibdir.
CBC kanalı, İlkin Şəfiyev: Sualım hər iki nazirədir. İki ölkə arasında iqtisadi-ticari əlaqələrinin hansı sahələrində əməkdaşlıq üçün perspektivlər var? İkinci sualım, Zubr layihəsinin Şimal-Cənub xətti ilə birləşdirilməsi məsələsinə dair fikirlərinizi bilmək istərdim.
Elmar Məmmədyarov: Azərbaycan və Latviya arasında ticarət dövriyyəsi, təəssüf ki, istənilən səviyyədə deyil. Bu gün qarşıda duran səfərlər mübadiləsi ərəfəsində məsləhətləşmələrin keçirilməsi barəsində razılığa gəldik. İlkin mərhələdə hüquq-müqavilə bazası ilə yanaşı, iqtisadi və ticari münasibətlərin qiymətləndirilməsi üzrə Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində məsləhətləşmələrin başlanılmasını nəzərdə tuturuq. Latviya ilə əməkdaşlığın perspektivli sahəsi kimi kənd təsərrüfatı sektorunu qeyd edərdim. Latviya kənd təsərrüfatı sahəsində kifayət qədər inkişaf edib. Azərbaycan kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafına mühüm yatırımlar edir.
Azərbaycan və Latviya arasında ikiqat vergilərdən azad olma və sərmayələrin qorunması haqqında müqavilə mövcuddur. Bu xüsusda, qarşılıqlı biznes forumların keçirilməsi faydalı olardı.
Zubr çox maraqlı layihədir, çünki siyasi nöqteyi-nəzərdən Baltik, Qara və Xəzər dənizini birləşdirir və özlüyündə üç müxtəlif regionu yaxınlaşdırır. Bu layihəni Şimal-Cənub xətti ilə mədudlaşdırılması doğru olmazdı. Bizim qarşımızda duran əsas məsələ layihə ilə əlaqədar ola biləcək qurumları bir araya toplamaq və əlverişli ticarət mühiti yaratmağa nail olmaqdır.

Press release 14 February 2017 21:40
No: 33/17, Joint press conference by the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Republic of Latvia Edgars Rinkevics
14 February 2017 21:40
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! As you may know, Foreign Minister of the Republic of Latvia, Mr. Edgars Rinkevics is on an official visit to Azerbaijan. Yesterday Mr. Minister was received by H.E Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. Numbers of issues of common interest were discussed at the meeting.
As you probably know, Azerbaijan and Latvia enjoy mutually strategic relations. In this regard, Latvia is close and crucial partner of Azerbaijan. In our opinion, number of high level visits will be realized within the year.
As Latvia is a member state of the European Union, we exchanged views on mutual relations between Azerbaijan and the EU, as well as Eastern Partnership. It is known that last Monday Mr. President within the visit to Brussels met with high officials of the European Union and discussed wide range of issues. Documents of strategic character with the European Union are already being considered. Azerbaijan has strategic partnership agreements with 9 members of European Union. Those documents will serve to deepening the relationship between Azerbaijan and the European Union. As you may know strategic partnership on energy cooperation between Azerbaijan and the European Union has already been signed. Southern Gas Corridor is a crucial element in diversifying delivery of natural gas to the European markets.
Furthermore, we discussed transport projects with my counterpart. Zubr railway project considers connecting Baltic, Black and Caspian seas. The project, starting from the East to Europe, has great potentials. We agreed on preparation of strategy on the project. Of course, regular contacts and meetings of expertise are important on this matter.
We also talked about Armenia-Azerbaijan conflict. I thank to Latvian side for the support based on the norms and principles of international law. That position has also been raised by the President Tusk in Brussels. European Union and member states expressed full support to territorial integrity, sovereignty and independence of Azerbaijan. Taking into account threats Azerbaijan faces nowadays, that support is crucially important for us.
Q&A session
Ilkin Shafiyev, CBC channel: My questions are addressed to both Ministers. What areas of bilateral economic-trade relations do open opportunities for cooperation? Second question, I would like to have your opinions on connecting Zubr project to North-South.
Elmar Mammadyarov: Trade turnover between Azerbaijan and Latvia unfortunately haven’t met our expectations. We agreed on holding consultations on the eve of upcoming visits. For the first stage, we are planning to have consultations in the level of Ministries of Foreign Affairs for the assessment of economic-trade relations, as well as legal-treaty base between Azerbaijan and Latvia. I would point out agriculture sector as a field of cooperation with great potential with Latvia. Latvia is well known for the development of agriculture sector. Development of agriculture sector is priority and Azerbaijan makes investments on agriculture sector.
Agreement on avoidance of double taxation and investment protection was already signed between Azerbaijan and Latvia. In this regard, holding of mutual business forums would be beneficially important.
Zubr is a project with interesting elements. Politically, the project would connect Baltic, Black and Caspian Seas and bring closer three different regions. It wouldn’t be correct to limit the project with North-South project. Our task is to engage related structures and institutions and to establish commercially beneficial atmosphere.