No: 31/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixeil Canelidzenin birgə mətbuat konfransı
Elmar Məmmədyarov: Hörmətli xanımlar və cənablar! Xarici İşlər Nazirliyinə xoş gəlmisiniz! Bildiyiniz kimi, Gürcüstanın xarici işlər naziri cənab Mixeil Canelidze Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Artıq qonağımız Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib.
Bu gün gürcü həmkarımla təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüş keçirdik. Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan və strateji əməkdaşlıq xarakteri daşıyan əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gücləndirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan və Gürcüstan arasında enerji layihələri, iqtisadiyyat, ticarət və nəqliyyat sahələri üzrə əməkdaşlıq geniş inkişaf edib. Nəqliyyat sahəsində Bakı-Tbilisi- Qars dəmiryolu xəttinin bu il artıq fəaliyyətə başlayacağına inanırıq. Digər tərəfdən, bu dəmiryol xətti iqtisadiyyatın, ümumilikdə isə Azərbaycan və Gürcüstanın inkişafı üçün böyük imkanlar yaradacaq.
Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə formatı çərçivəsində bu ilin ilk 6 ayı ərzində növbəti görüşün keçirilməsi imkanlarını müzakirə etdik.
Azərbaycan Gürcüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam şəkildə dəstəkləyir. Eyni şəkildə Gürcüstan da Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir. Bizim mövqeyimiz qarşılıqlı şəkildə beynəlxalq səviyyədə də dəfələrlə səsləndirilib.
Bildiyiniz kimi, GUAM təşkilatında hazırda Gürcüstan sədrlik edir. Bu beynəlxalq təşkilatın gücləndirilməsi yolları barəsində də müzakirələr apardıq. İqtisadi baxımdan bəzi fikirlər var, çox güman ki bu yaxınlarda, yaxın üç ay ərzində yüksək səviyyədə üzv ölkələrin görüşü keçiriləcək. GUAM həm iqtisadi, həm də turizm sektorunun inkişafında böyük rol oynayır.

No: 31/17, Joint press briefing by the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Georgia Mikheil Janelidze
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! Welcome to the Ministry of Foreign Affairs!
As you may know, Mr. Mikheil Janelidze, Foreign Minister of Georgia, is on an official visit to Azerbaijan. Mr. Janelidze has already been received by H.E Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
Today we had one-by-one meeting and a meeting with participation of delegations. We exchanged views on broadening and strengthening the strategic cooperation between Azerbaijan and Georgia based on the principles of friendship and good neighborhood.
As you are aware Azerbaijan and Georgia enjoy well-developed level of cooperation in the field of energy, economy, trade and transport. With regards to transport, we do hope that Baku-Tbilisi-Kars railway project will be operational no later than this year. On the other hand, the railway project will serve development of economy, as well as Azerbaijan and Georgia.
We also discussed the possibility of holding a meeting within Azerbaijan-Georgia-Türkiye trilateral format in upcoming 6 month period of this year.
Azerbaijan supports the territorial integrity and sovereignty of Georgia. At the same time, Georgia supports the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan. Our strong and shared position on this matter was repeatedly raised in the international arena.
As you may also know, Georgia has taken the chairmanship of the GUAM. We also had discussions on strengthening of the Organization. There are some economic ideas on the agenda and most probably high level meeting of member states will be held within forthcoming three months. GUAM plays a significant role in the development of economic and tourism sector.