No: 29/17, Azərbaycan və İspaniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə mətbuata açıqlama
11 fevral 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası ilə İspaniya Krallığı arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi qeyd edilir.
Bu müddət ərzində Azərbaycan və İspaniya arasında dialoq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan möhkəm dostluq münasibətləri qurulub. İki ölkə arasında əməkdaşlıq siyasi, iqtisadi, mədəni, turizm, humanitar, idman və digər sahələri əhatə edir.
Azərbaycan və İspaniya beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini əsas tutaraq, bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəkləyir və hörmət edirlər.
Yüksək səviyyədə həyata keçirilən siyasi dialoq, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq əlaqələrimizin daha da inkişafına təkan verir. Hər iki ölkə birgə səylərlə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin ölkələrimizin malik olduğu mövcud potensiala uyğun olaraq inkişaf etdirilməsi üçün əzmkarlıq nümayiş etdirir.
İnsanlararası təmasların artması, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni əlverişli perspektivlər açır. Hər iki ölkənin parlamentlərində fəaliyyət göstərən işçi qrupları ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynayırlar.
İspaniya Türkiyə ilə birlikdə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının təşəbbüskarıdır. Azərbaycan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı ilə yaxından əməkdaşlıq edir, beynəlxalq səviyyədə sivilizasiyalar və dinlərarası dialoqun və muktikulturalizmin təşviqinə öz əsaslı töhfələrini verir.
Azərbaycan və İspaniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə Ispaniya hökumətinə və xalqına ən səmimi təbriklərimizi ifadə edir və ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyimizi ifadə edirik.

No: 29/17, Press release on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Spain
February 11, 2017 marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Spain.
During this period, strong friendly relations based on dialogue and mutual understanding, were forged between Azerbaijan and Spain. Cooperation between the two countries encompasses the political, economic, cultural, tourism, humanitarian, sports and others fields.
Azerbaijan and Spain guided by the norms and principles of international law support and respect each other’s territorial integrity, sovereignty and inviolability of their internationally recognized borders.
High level political dialogue and cooperation within the international organizations give further impetus to development of our relations. Both countries demonstrate determination to develop economic-trade relations through joint efforts pursuant to the existing potential of our countries.
Steps taken towards increasing the people-to-people contacts, expansion of legal-treaty base open up new prospects for the promotion of cooperation between our countries. Working groups within the Parliaments of both countries play an important role in the development of collaboration between Azerbaijan and Spain.
Spain along with Türkiye is the initiator of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC). Azerbaijan actively cooperates with the UNAOC and makes its substantial contributes to the promotion of multiculturalism and the dialogue among civilizations and religions at the international level.
We extend our the most sincere congratulations to the Government and people of Spain on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Spain and remain assured that mutually beneficial cooperation between our countries will further continue to develop successfully.