Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2017
No: 260/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyası çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyası çərçivəsində Keniya Respublikasının Xarici Əlaqələr və Tiracət naziri Amina Mohamed , Kosta Rika Respublikasının Xarici Əlaqələr və Etiqad naziri Manuel Qonsales Sans, Dominikan Respublikasının Xarici Əlaqələr üzrə Dövlət Katibi Miqel Varqas Maldonado, Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Maria Anxela Olgin, Sent Kitts ve Nevisin xarici işlər naziri Mark Brantley , Makedoniyanın xarici işlər naziri Nikola Dimitrov, Sent Vinsent ve Qrenadin xarici əlaqələr, biznes və ticarət naziri Luis Straker və İspaniya Krallığının Xarici Əlaqələr və Əməkdaşlıq məsələri üzrə naziri Alfonso Dastis ilə ikitərəfli görüşlər keçirdi
Keçirilmiş görüşlərdə müvafiq olaraq ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi və bu istiqamətdə birgə səylərin davam etdirilməsinin zəruriliyi qeyd olundu. Bu xüsusda, qarşılıqlı rəsmi səfərlərin və Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində siyasi məsləhətləşmələrin mühüm əhəmiyyətə malik olduğu vurğulandı. İkitərəfli müqavilə-hüquq bazasının, iqtisadi-ticarət və humanitar əlaqələrin birgə səylərlə inkişaf etdirilməsi yolları barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Habelə, görüşlərdə sözegedən ölkələrlə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və seçkili orqanlarda qarşılıqlı dəstək məsələlərinə toxunuldu.
Görüşlərdə tərəflər arasında BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyasının gündəliyində duran aktual məsələlər müzakirə olundu.
Görüşlər əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və regionun təhlükəsizliyi üçün ciddi təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən işğalı, Ermənistanın müxtəlif təxribatlarla münaqişənin həlli prosesini daim pozmaq cəhdləri və işğala əsaslanan status kvonu saxlamaq siyasəti barədə həmkarlarına müfəssəl məlumat verərək, münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə uyğun olaraq Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həll edilməli olduğunu dedi. Elmar Məmmədyarov münaqişənin həllində Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan ədalətli və haqlı mövqeyinin bütün beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən görüş keçirən ölkələr tərəfindən daim dəstəklənməsinin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Kolumbiya tərəfi ilə keçirilmiş görüşdə Azərbaycan tərəfdən nazir Elmar Məmmədyarov və Kolumbiya tərəfdən nazir Maria Anxela Olgin “Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Kolumbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında idman və mədəniyyətin təşviqinə dair” Bəyannaməni imzaladılar.

No: 260/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a number of bilateral meetings on the sidelines of the 72nd session of the UN GA
Foreign minister Elmar Mammadyarov on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly had bilateral meetings with the Cabinet Secretary for Foreign Affairs and Trade of the Republic of Kenya Amina Mohamed, the Minister of Foreign Affairs and Worship of the Republic of Costa Rica Manuel A. González Sanz, State Secretary for Foreign Affairs of Dominican Republic Migel Vargas Maldonado, Foreign Minister of the Republic of Colombia Maria Angela Holguin, Minister of Foreign Affairs of Saint Kitts and Nevis Mark Brantley, Foreign Minister of Macedonia Nikola Dmitrov, Minister of Foreign Affairs, Commerce and Trade of Saint Vincent and the Grenadines Luis Straker and Minister for Foreign Affairs and Cooperation of the Kingdom of Spain Alfonso Dastis.
At the meetings the sides noted the necessity for further enhancing of bilateral relations and continuation of joint efforts to this end. In this context the high importance of mutual official visits, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs was emphasized. The parties exchanged views over the ways o for the development of legal-treaty base and economic, trade and humanitarian relations through joint endeavors.
The sides also touched upon the issues of cooperation within the framework of international organizations and the issues of mutual support in electoral bodies.
At the meetings the parties discussed topical issues on the agenda of the 72nd session of the United Nations General Assembly.
During the meetings Minister Elmar Mammadyarov briefed in a comprehensive manner his counterparts on Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, which constitutes serious threat to the security of Azerbaijan and the entire region, ongoing occupation of Azerbaijan's territories by Armenia, the attempts of Armenia to undermine the conflict resolution process through different provocations and Armenia's policy of maintaining the status quo of occupation. In this context Minister said that the settlement of the conflict should only be on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan in accordance with the relevant UN Security Council resolutions. Elmar Mammadyarov noted that, the continuous support by all international community for the fair and just position of Azerbaijan in the conflict resolution process is highly appreciated .
At the meeting held with Colombian side, from Azerbaijan Minister Elmar Mamadyarov and from Colombia Minister Maria Angela Holguin signed "'Declaration between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Colombia on promotion of sport and culture”.