Mətbuat şərhi 10 fevral 2017 03:21
No 25/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransanın Baş naziri yanında dövlət islahatları və asanlaşdırma məsələləri üzrə Dövlət katibi Jean-Vincent Plasenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
10 fevral 2017 03:21
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasının Baş naziri yanında dövlət islahatları və asanlaşdırma məsələləri üzrə Dövlət katibi, hökumətin üzvü və Ekologist Partiyasının sədri Jean-Vincent Plasenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin hazırkı səviyyəsi və ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Dövlət katibi Jean-Vincent Plase Azərbaycana ilk səfər etməsindən məmnunluğunu ifadə edərək, səfərinin məqsədinin Açıq Hökumət Tərəfdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanda uğurla həyata keçirilən elektron hökumət və əhaliyə operativ, şəffaf xidmət göstərilməsi sistemi ilə tanış olmaq olduğunu bildirdi. O, bu məqsədlə Azərbaycanda bir sıra dövlət qurumlarında görüşlər keçirdiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Açıq Hökumət Tərəfdaşlığı çərçivəsində elektron hökumətin təkmilləşdirilməsi, əhaliyə xidmət sahəsində şəffaflığın artırılması üzrı ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verdi. O, bu çərçivədə Azərbaycanda yaradılmış “ASAN Xidmət” modelinin səmərəli fəaliyyətindən söz açaraq, bir çox ölkələr tərəfindən bu modelə xüsusi maraq göstərildiyini vurğuladı.
Görüşdə iki ölkə arasında bütün sahələrdə, xüsusilə iqtisadiyyat, enerji, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdiyini vurğulandı. Fransa şirkətlərinin, xüsusilə “Total” şirkətinin Azərbaycandakı uğurlu fəaliyyəti qeyd edildi. Bakıda yenicə açılmış Fransız-Azərbaycan Universitetinin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı son vəziyyətə dair həmsöhbətinə məlumat verdi. O, Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrindən biri kimi münaqişənin həllində öz səylərini artırmasının vacibliyini vurğuladı.

Press release 10 February 2017 03:21
No 25/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation led by Jean-Vincent Place, French Minister of State for State Reform and Simplification, attached to the Prime Minister
10 February 2017 03:21
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with the delegation led by Jean-Vincent Place, French Minister of State for State Reform and Simplification, attached to the Prime Minister, member of the government, President of the Senate's Ecologist parliamentary group.
At the meeting, the sides had an exchange of views on the current level of relationship and ways of advancing the bilateral cooperation between Azerbaijan and France.
Expressing satisfaction with his first visit to Azerbaijan, Minister of State Jean-Vincent Place said that the purpose of the visit is to get acquainted with the electronic government and operative and transparent service system being successfully implemented in Azerbaijan in the framework of Open Government Partnership. He added that the delegation held meetings in a number of government bodies of Azerbaijan for this purpose.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the measures implemented in our country on the improvement of electronic government, increasing of transparency in service sector in the framework of Open Government Partnership. Talking about the effective activity of “ASAN Service” model established in Azerbaijan in this regard, he emphasized that a number of countries show particular interest in this model.
During the meeting, the sides underscored the development of cooperation in all fields, particularly economy, energy and culture. They noted the successful activities of French companies, especially “Total” in Azerbaijan. The sides also expressed their conviction that the newly established French-Azerbaijani University in Baku will contribute to the expansion of cultural relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the latest status on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. He stressed that as one of the Minsk Group co-chair countries, France has also to redouble its efforts in the settlement of the conflict.