No: 20/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təninin birgə mətbuat konfransı
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və canablar! Bildiyiniz kimi, Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Bu, Qətər Dövlətinin xarici işlər nazirinin Azərbaycana ilk rəsmi səfəridir. Azərbaycan və Qətər arasında yüksək səviyyəli səfərlər həyata keçirilib və əməkdaşlıq günü-gündən inkişaf edir. Bu gün səhər həmkarım Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunub. Daha sonra biz onunla burada təkbətək və geniş tərkibdə görüş keçirdik. Azərbaycan və Qətər arasında siyasi əlaqələri müzakirə etdik. Qeyd etdik ki, iki dövlətin beynəlxalq aləmdə mövqeləri üst-üstə düşür. Mən həmkarımı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı aparılan danışıqlar prosesi barədə məlumatlandırdım.
Azərbaycan və Qətər arasında iqtisadi münasibətlərə toxunduq. Böyük planlarımız vardır. Bilirsiniz ki, bu gün iqtisadi komissiyanın da iclası keçiriləcəkdir. Fevral ayında iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığı daha da gücləndirmək üçün daha intensiv danışıqlar aparmağı planlaşdırırıq.
Mədəniyyət günlərinin keçirilməsi barədə razılığa gəldik. Enerji məsələlərinə də toxunduq. Bilirsiniz ki, Qətər dünyada enerji sektorunda böyük rola malikdir. TANAP, TAP, Cənub Qaz Dəhlizi layihələri, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu ilə bağlı müzakirələr apardıq. Xarici İşlər Nazirliyi Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ilə intensiv əlaqələr qurur. Biz təklif irəli sürdük ki, Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ilə Azərbaycan arasında nazirlər səviyyəsində iclas keçirilsin. 2017-ci ilin yay ayları üçün Bakıda keçirilməsini hələ ki nəzərdə tuturuq.
Qətər Dövləti kənd təsərrüfatı və turizm sahələrində əməkdaşlıqda maraqlıdır. Bilirsiniz ki, Qətər vətəndaşları turist kimi Azərbaycana çox gəlirlər. Biz bunu alqışlayırıq və düşünürük ki bu həm Bakıda, həm də regionlarda infrastrukturun inkişaf etdirilməsi baxımından çox əhəmiyyətlidir. Razılığa gəldik ki, Qatar hava yolları şirkəti Azərbaycana uçuşlarının sayını artırsın.
Sual (Qətər televiziyası): Sualım cənab Elmar Məmmədyarovadır. Qətər və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığın perspektivlərini necə görürsünüz?
Elmar Məmmədyarov: Düşünürəm ki, böyük perspektivlərimiz var. İlk növbədə, bizim ölkələrin rəhbərləri tərəfindən əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün iradə vardır. Biz, hər iki tərəfdən xarici işlər nazirləri və hökumətin digər üzvləri Qətər Əmirinin Azərbaycana səfəri zamanı imzalanmış sazişlər də daxil olmaqla iki ölkə arasında əldə olunmuş bütün sazişləri yerinə yetirməliyik. Dostum və həmkarım qeyd etdiyi kimi, biz hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Qətərə səfərini hazırlayırıq. Bir sıra sənədlərin imzalanması nəzərdə tutulur. Biz Qətərlə həmçinin müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsini planlaşdırırıq. Kənd təsərrüfatı, enerji, tikinti sahəsində layihələr çox vacibdir. İki ölkə arasında investisiya sahəsində də əməkdaşlıq böyük əhəmiyyət kəsb edir. Qətərlə Azərbaycan arasında müzakirəsi bağlı olan heç bir sahə yoxdur. Ölkələrimiz arasında böyük etimad vardır. Fürsətdən istifadə edib, Qətər televiziyası vasitəsilə ölkəmiz adından Qətərin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə təşəkkürümü bildirirəm. Qətərin mövqeyi də beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi ilə eynidir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnaməsi vardır. Qətnamədə Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyri-şərtsiz işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılması tələb olunur. Elə qətnamələr vardır ki, Təhlükəsizlik Şurasında hələ qəbul olunmamışdan əvvəl icra olunur. Bizə gəldikdə isə, 20 ildən çoxdur ki hələ icra olunmayıb. Hamıya məlumdur ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin vaxt çərçivəsi yoxdur. Lakin biz hələ də gözləyirik. Ümid edirik ki, qətnamələrin icrasında təşkilat qətiyyət göstərəcəkdir. Münaqişə ilə bağlı Qətərin mövqeyi bizim üçün çox vacibdir.
Sual (“APA” informasiya agentliyi): Sualım cənab nazir sizədir. Uzun müddətdir ki, münaqişə ilə bağlı görüşlər keçirilmir. Siz Moskvaya səfər etdiniz. Sizdən öncə də Ermənistanlı həmkarınız səfər etdi. Moskvada yeni görüşlərlə bağlı planlar müzakirə olundumu? Həmçinin, Azərbaycanın əsgərinin nəşi Ermənistanda saxlanılır. Onun qaytarılması üçün hansı tədbirlər həyata keçirilir? Bundan başqa, həmsədrlərin regiona səfəri gözlənilirmi?
Elmar Məmmədyarov: Moskvaya işgüzar səfərim çərçivəsində hər iki ölkənin xarici işlər nazirliklərinin mətbuat xidmətləri açıqlama veriblər. Biz rusiyalı həmkarımla razılığa gəldik ki, danışıqları davam etdirək. Təkliflər var idi ki, üç ölkənin nazirləri arasında görüş keçirilsin. Əfsuslar olsun ki, alınmadı. Rusiya tərəfi üçtərəfli görüş üçün çalışır. Azərbaycan tərəfi görüş üçün razılığını verib. Amma görüş nəticəli olmalıdır. Həmsədrlərin regiona səfərinə gəldikdə, onlar öz aralarında görüş keçiriblər. Həm Fransa, həm ABŞ-dan həmsədrlər yeni təyin olunub. Onlar ilk olaraq münaqişə haqqında daha çox məlumatlı olmalıdırlar. Mən onlarla telefonla danışmışam. Çox güman ki onlarla mən Münhen Təhlükəsizlik Konfransında görüşəcəyəm. Onlar tərəfindən belə bir təklif səsləndirilib. Biz qəbul etmişik.
Əsgərin nəşi ilə bağlı deyə bilərəm ki, bu Ermənistan tərəfindən çox qeyri-humanitar bir hərəkətdir. Mən bu məsələni həm həmkarlarımla, həm də həmsədrlərlə müzakirə etmişəm. Biz əslində nəşləri döyüşlərdən sonra ya dəyişdirmək, ya da qaytarmaq barədə razılığa gəlmişdik. Təkrar edirəm, bu qeyri-humanitar hərəkətdir.
Sual (İnterfaks-Azərbaycan): Cənab nazir ikinci sualım sizədir. Azərbaycan Cocuqmərcanlıda tikinti işlərinin aparılmasına beynəlxalq təşkilatların da cəlb olunmasını planlaşdırırmı?
Elmar Məmmədyarov: Mən şübhə etmirəm ki, bütün işğal olunmuş kəndlər, ərazilər işğaldan azad olunacaqlar. Bu birinci addımdır. Sonra o ərazilərin hamısı bərpa olunacaqdır. Beynəlxalq təşkilatların cəlb olunması üçün danışıqlar gedir. Müxtəlif məsələlər var. Bu birgünlük məsələ deyil. Sənədlərin hazırlanması, təqdim olunması, ilkin qiymətləndirilmənin aparılması vaxt tələb edir. Danışqlar gedir və davam etdiriləcəkdir. Amma ilkin mərhələdə Cocuq Mərcanlı kəndində tikinti və yenidənqurma işləri Azərbaycan hökuməti tərəfindən aparılır.

No: 20/17, Joint Press Conference of Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani
01 February 2017 02:44
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! As you know, Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani is on an official visit to Azerbaijan. It is the first visit of the Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar to Azerbaijan. A number of high level visits have been implemented and the cooperation is developing day-by-day between Azerbaijan and Qatar. Today morning, my counterpart was received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan. Afterwards, we had a tete-a-tete meeting and a meeting with participation of delegations. We discussed the political relations between Azerbaijan and Qatar. We noted that the positions of both countries coincide in the international arena. I informed him about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
We touched upon the economic relations between Azerbaijan and Qatar. They are huge plans for cooperation. As you may know, the meeting of the Economic Commission is set to be held today. We plan to hold more intensive negotiations to strengthen the economic cooperation between the two countries.
We agreed on holding the cultural days. We touched upon the energy issue, as well. As you know, Qatar has a great role in the energy sector in the world. We had a discussion on TANAP, TAP, Southern Gas Corridor projects, as well as Baku-Tbilisi-Kars railway. Ministry of Foreign Affairs is building intensive relationship with the Gulf Cooperation Council. We proposed to hold a meeting at ministerial level between the Gulf Cooperation Council and Azerbaijan. We plan to organize it in Baku in summer of 2017.
The State of Qatar is interested in cooperation in the areas of agriculture and tourism. As you know, there is a big flow of citizens of Qatar to Azerbaijan as tourists. We welcome it and consider that it is very important in terms of developing the infrastructure in Baku, as well as in the regions. We agreed that the “Qatar Airways” company should increase the number of its flights to Azerbaijan.
Question (Qatar television): My question is for Mr. Elmar Mammadyarov. How do you see the perspectives of economic-trade cooperation between Azerbaijan and Qatar?
Elmar Mammadyarov: I think that we have huge perspectives. First, there is a will by our Heads of State to advance the cooperation. We, from the both sides as foreign ministers and also other members of the government must follow up all agreements achieved between the two countries including those signed during the visit of Emir of the State of Qatar to Azerbaijan. As my firend and counterpart noted, we are preparing the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to Qatar. It is planned to sign a number of documents. We also plan to implement different projects with Qatar. The projects in the fields of agriculture, energy and construction are very important. The cooperation in the area of investment between the two countries has great importance, as well. There is no field which is closed to discussion between Azerbaijan and Qatar. There is great confidence between our countries. Taking this opportunity through the Qatar television, on behalf of the Republic of Azerbaijan I express my gratitude to the State of Qatar for supporting the just position of our country on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The position of Qatar on the conflict is the same with that of the international community. The UN Security Council adopted 4 resolutions on the conflict in 1993. In these resolutions, the immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan is demanded. There are resolutions that are implemented even before they are adopted in the Security Council. But for us, they have not been implemented for more than 20 years. Everybody knows that there is no timeframe for the implementation of the resolutions of the UN Security Council. But we are still waiting. We hope that the United Nations will have strong determination for the implementation of those resolutions. The stance of Qatar on the conflict is very important for us.
Question (APA news agency): My question is for you, Mr. Minister. It is a long time no meeting on the conflict has been held. You made a visit to Moscow. Also prior to you, your counterpart from Armenia visited Moscow. Did you discuss any plans in regard with new meetings in Moscow? Also, the dead body of an Azerbaijani soldier is kept in Armenia. What kind of measures are taken to return it back? Besides, is the visit of co-chairs to the region expected?
Elmar Mammadyarov: In the framework of my working visit to Moscow, the press services of both countries’ foreign ministries made relevant statements. With my Russian counterpart, we agreed to continue the negotiations. There were proposals on holding a meeting between the foreign ministers of three countries. Unfortunately, the meeting did not take place. The Russian side is trying to organize a trilateral meeting. The Azerbaijani side has agreed for the meeting. But the meeting must be result-oriented. And on the visit of the co-chairs to the region, they had a meeting between themselves. The co-chairs from both France and the United States of America were newly appointed. First of all, they must be more informed about the conflict. I had a phone call with them. I probably meet them in the Munich Security Council. They sounded such a proposal and we accepted.
On the dead body of the soldier I can say that this is not humanist action by Armenia. I discussed this issue with my counterparts, as well as with the co-chairs. In fact, we had agreed to exchange or to return the soldiers’ dead bodies back after the battles. I repeat again, this is a non-humanist action.
Question (Interfax-Azerbaijan): Mr. Minister, my second question goes to you. Does Azerbaijan plan to involve the international organisations in carrying out construction work in Jojukmarjanli village?
Elmar Mammadyarov: I have no doubt that all occupied villages and territories will be liberated from the occupation. It is the first step. Afterwards, all those territories will be restored. We are carrying out negotiations with the international organisations to get them involved. There are different parts of the issue. This is not one-day issue. The preparation of documents, their submission and the feasibility study require time. The negotiations are being carried out and will be continued. But in the initial stage, the construction and reconstruction work in Jojukmarjanli village is done by the Government of Azerbaijan.