No: 194/17, KİV-in sorğusuna cavab olaraq XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin 19 iyulda qondarma rejimdə qanunsuz “prezident seçki”sinin keçirilməsi ilə əlaqədar şərhləri
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin “parlamenti”nə 3 may 2015-ci il tarixində keçirilmiş qurama “seçkilər”, 20 fevral 2017-cı il tarixində “konstitusiyaya dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı referendum” beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən rədd edilib və tanınmayıb. Qanunsuz “parlament” tərəfindən saxta “prezident seçki”sinin keçirilməsi özünü gülünc vəziyyətinə qoymaqdan və öz-özünü aldatmaqdan başqa bir şey deyildir. Hər kəsə çox yaxşı məlumdur ki, qondarma rejimin kriminal “rəhbərliyi”, eləcə də saxta “parlament”in üzvləri Ermənistanın siyasi-hərbi hakimiyyəti tərəfindən təyin olunur və yalnız marionet funksiyasını yerinə yetirirlər.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejim Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı və işğal olunmuş ərazilərində apardığı qanlı etnik təmizləmə siyasətinin nəticəsidir. “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi ilə bağlı Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 16 iyun 2015 tarixli qərarında da təsdiq edildiyi kimi, bu rejim Ermənistanın idarəçiliyi və nəzarəti altındadır və Ermənistanın hərbi, siyasi, maliyyə və digər dəstəyi sayəsində öz mövcudluğunu davam etdirir.
Qeyri-qanuni və saxta “prezident seçki”si Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, qanunları və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə pozulmasıdır.
Ermənistanın bu addımı növbəti siyasi təxribatdır. Qoşunların təmas xətti boyunca vəziyyətin gərginləşdirilməsi məqsədilə Ermənistanın törətdiyi hərbi təxribatların davamı olaraq ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin münaqişənin substantiv danışıqlar yolu ilə həlli istiqamətində olan səylərinin pozulmasına xidmət edir. Bütün bunlar bir daha onu sübut edir ki, Ermənistanın münaqişənin siyasi həllində həqiqətən maraqlı deyil və hər bir vəchlə işğala əsaslanan status kvonu saxlamağa çalışır.
Davamlı və uzunmüddətli nizamlanmaya nail olunmasının yeganə və mümkün yolu BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaları üçün ayrılmaz hüquqlarının təmin edilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpa olunması, Azərbaycanın sərhədləri daxilində Dağlıq Qarabağın erməni və azərbaycanlı icmalarının sülh şəraitində birgə yaşamasıdır.
Ermənistan tərəfi əbəs yerə vaxt itirmək və öz xalqı və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq əvəzinə işğala son qoymalı, münaqişənin nizamlanması prosesinə konstruktiv şəkildə iştirak etməli və beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməlidir.

No: 194/17, In response to media inquiries comments by H.Hajiyev, MFA Spokesperson on so-called “presidential election” on July 19 by the illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan
The so-called “elections” to the “parliament” on May 3, 2015 and “referendum on constitutional changes” on February 20, 2017 of the illegal puppet regime established in the occupied territories of Azerbaijan by Armenia was rejected and not recognized by the international community. Holding of fabricated “presidential election” by illegal “parliament” of puppet regime is ridiculous and is nothing other than self-deception. It is very well known that “head” of puppet criminal regime, as well as members of so-called “parliament” are appointed by the political-military authorities of Armenia and they fulfill the functions of marionette.
The illegal regime established by Armenia in the temporarily occupied territories of Azerbaijan is ultimately nothing other than the product of aggression and occupation and bloody ethnic cleansing. It is under Armenia’s direction and control and survives by virtue of its military, political, financial and other support, as was confirmed by the European Court of Human Rights in its judgment of 16 June 2015 on the case of Chiragov and others v. Armenia.
The illegal and fabricated “presidential election” constitutes a clear violation of the Constitution and relevant laws of the Republic of Azerbaijan and the norms and principles of international law.
It is yet another political provocation of Armenia. As a continuation of Armenia’s military provocations to escalate the situation along the line of contact, it serves to undermine the efforts of OSCE Minsk Group Co-chairs for resolution of the conflict through substantive negotiations. It once again proves that Armenia is not genuinely interested in political resolution of conflict and by all means tries to maintain the status quo of occupation.
Only possible way to achieve sustainable and durable solution of the conflict is based on withdrawal of armed forces of Armenia from Nagorno-Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan in an unconditional and complete manner in accordance with the demands of relevant resolutions of the United Nations Security Council, ensuring inalienable rights of Azerbaijani internally displaced persons to return to their native lands, restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders and peaceful co-existence of Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan within the borders of Azerbaijan.
Instead of wasting time and misleading its own people and the international community, Armenia must cease its policy of occupation and engage constructively in the conflict settlement process and comply with its international obligations.