Mətbuat şərhi 01 fevral 2017
No: 19/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Qətər arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi, gündəlikdə duran məsələlər və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin perspektivlərini müzakirə etdilər. Nazirlər iki ölkə arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinin, habelə müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Qeyd olundu ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2004-cü ilin noyabr ayında Qətər dövlətinə rəsmi səfəri ikitərəfli münasibətlərin tarixində keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanğıcı olub. Eyni zamanda 2016-cı ilin martında Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Əl-Təninin Azərbaycana rəsmi səfəri ikitərəfli münasibətlərə xüsusi töhfə verib.
Nazirlər məmnunluqla qeyd etdilər ki, Azərbaycan və Qətər arasında qarşılıqlı anlaşma və dialoqa əsaslanan ənənəvi dostluq münasibətləri mövcuddur və ölkələrimiz arasında BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq qurulub.
Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Bakı-Tbilisi-Qars, TANAP və TAP layihələri haqqında danışan Elmar Məmmədyarov, bu layihələrin Körfəz ölkələri üçün faydalı ola biləcəyini söylədi. O, həmçinin Azərbaycanla Qətərin üçüncü ölkələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi və sərmayə qoymaq imkanlarının nəzərdən keçirilməsini təklif etdi.
Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni sözügedən təklifin ölkəsi tərəfindən məqbul sayıldığını, eyni zamanda kənd təsərrüfatı və turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırdı.
Nazirlər Azərbaycanla Qətər arasında Hökumətlərarası birgə Komissiyanın fəaliyyətə başlamasının iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminik ifadə etdilər. Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, Qətər investorların Azərbaycana sərmayə qoyması üçün hər cürə şərait yaradılmışdır və əczaçılıq, neft-qaz, kimya sənayesi, kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və aqroparkların yaradılması, informasiya texnologiyaları, tekstil, tikinti materiallarının istehsalı, turizm və digər sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi və əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar vardır.
Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri iki ölkə arasında birbaşa uçuşların sayının artırılmasının vacibliyini qeyd etdi və bu faktın Azərbaycana səfər edən Qətərli turistlərin sayına müsbət təsir edəcəyini bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Qətərin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyi və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyini yüksək qiymətləndirdi və buna görə Qətərli həmkarına təşəkkür etdi. O, həmçinin BMT TŞ-nin məlum qətnamələrini xatırladaraq, sözügedən qətnamələrin tələblərinin həyata keçirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdı.
2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncam imzaladığını deyən Elmar Məmmədyarov, bu il ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi Oyunları” keçiriləcəyini və Qətər idmançılarının bu yarışlarda fəal iştirak edəcəyinə ümid etdiyini bildirdi.
Görüşdə iki ölkə arasında mədəniyyət əlaqələrinin gücləndirilməsi, insanlararası təmasların artırılmasının vacibliyi qeyd olundu və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edildi.

No: 19/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar
01 February 2017 01:48
At the meeting, the sides discussed the current level of bilateral relations, issues on the agenda and prospects of the development of cooperation in various fields between Azerbaijan and Qatar. Ministers stressed the importance of continuation of joint efforts as well as expansion of legal-treaty base to further strengthen relations between the two countries.
The sides mentioned that the official visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar in November, 2014 ushered in a qualitatively new stage in the history of bilateral relations. At the same time, the Ministers noted the the official visit of H.H. Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Emir of the State of Qatar in March, 2016, which made a substantial contribution to the promotion of bilateral relations.
Ministers noted with satisfaction that traditional friendly relations exist based on mutual understanding and dialogue between Azerbaijan and Qatar and fruitful cooperation continues in the framework of UN, OIC, Non-Alignment Movement and other international organisations.
Talking about the large-scale transportation and energy projects being implemented with the participation of Azerbaijan, including North-South, Baku-Tbilisi-Kars, TANAP and TAP projects, Elmar Mammadyarov said that these projects would be beneficial for the Gulf countries as well. He also proposed to review the opportunities of implementation of joint projects and investment in the third countries.
Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani positevly reacting to this suggestion, also added that Qatar remains interested in the development of cooperation in agriculture and tourism sectors.
Ministers expressed their assurance that the launch of the joint intergovernmental commission between Azerbaijan and Qatar will contribute to the development of economic-trade relations. Elmar Mammadyarov said that all conditions are provided for the investment of Qatar and there are favourable opportunities for the implementation of joint projects and cooperation in the fields of pharmaceutical, oil-gas, chemical industry, processing of agricultural products and creation of agro centers, information technologies, textile, and production of construction materials, tourism and many others.
Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar noted the importance of increasing the number of direct flights between the two countries and said that this fact will have a positive impact on the number of Qatar tourists visiting Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the support of Qatar to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in the framework of its internationally recognized borders and the just position of Azerbaijan based on the international law in the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Also referring to the relevant resolutions of the UN Security Council he emphasized the importance of implementation of the demands of these documents.
Noting that the President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree on declaring the year of 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan, Minister E.Mammadyarov stressed that this year Azerbaijan is going to host the “Islamic Solidarity Games” and hopes for the active participation of Qatar athletes in these games.
At the meeting, the sides noted the importance of strengthening the cultural relations, increasing the people-to-people contacts between the two countries and discussed other issues of mutual concern.