No: 18/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı direktoru Devid Harrisin və komitənin prezidenti Con Şapironun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda müxtəlif dini konfesiyaların tarixən sülh şəraitində yaşadığını diqqətə çatdıraraq, yəhudi icmasının əsrlər boyu ölkəmizdə mövcud olduğunu bildirdi.
O, multikulturalizmin Azərbaycan xalqının həyat tərzi olduğunu deyərək, ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun təşviqinə öz töhfəsini verdiyini və bu xüsusda, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Bakı Forumu və Beynəlxalq Humanitar Forum kimi mötəbər tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğuladı.
Devid Harris Azərbaycanda tarixən mövcud olan tolerantlıq mühiti, yəhudi icmasına göstərilən dəstək və qayğının yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın Amerika Birləşmiş Ştatları və İsrail ilə əlaqələrinin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 31 January 2017 22:42
No: 18/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by David Harris and John Shapiro, Executive Director and President of the American Jewish Committee
31 January 2017 22:42
At the meeting, Minister Elmar Mammadyarov noted that different religious confessions historically lived in peace in Azerbaijan and stressed the existence of Jewish community in our country for centuries.
Saying that the multiculturalism is a life style of Azerbaijani people Elmar Mammadyarov underlined Azerbaijan's contributions to the promotion of intercultural and interreligious dialogue at the international level. In this context, he brought into the attention the events such as the 7th Baku Forum of the UN Alliance of Civilizations and the International Humanitarian Forum.
David Harris expressed his high appreciation for the historical atmosphere of tolerance existing in Azerbaijan, the support and care devoted to the Jewish community of Azerbaijan.
The sides also exchanged their views on the prospects of development of Azerbaijan-United States and Azerbaijan-Israel bilateral relations.