No 176/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in suallarını cavablandırır
Sual: Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsinin Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş verən son hadisələrlə bağlı açıqlamasını necə şərh edərdiniz?
Cavab: Birinci növbədə vurğulamaq istərdim ki, Ermənistanla Azərbaycan arasındakı sərhəd məsələlərinin əsas səbəbi Ermənistanın 2020-ci il noyabrınadək Azərbaycan ərazilərini qanunsuz işğal etməsidir. Belə ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərini pozan Ermənistandır. Azərbaycan isə yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərini bərpa edir. Rəsmi şəkildə bəyan edildiyi kimi, Azərbaycan özünün ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi işini davam etdirir və bu proses Ermənistanla Azərbaycan arasındakı sərhəd xəttini təyin edən, tərəflərin hər birində olan xəritələr əsasında həyata keçirilir. Son aylar ərzində tərəflər arasında sərhəd məsələləri üzrə fikir ayrılıqları olub və bunların hamısı üçtərəfli bəyanatların tərəfləri arasında danışıqlar yolu ilə həll edilib.
İkincisi, son 30 ildə Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması ilə bağlı hər hansı çağırış etməyən Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin indi qüvvələrin geri çəkilməsindən danışması olduqca qəribədir. Aydındır ki, bu son açıqlama məsələnin müxtəlif cəhətləri hərtərəfli araşdırılmadan verilib.
Xatırlatmaq istərdim ki, Azərbaycan həmişə dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına çağırıb və çağırmaqda davam edir. İnanırıq ki, qarşılıqlı hörmət və bu prinsiplərə ciddi riayət edilməsi, hər hansı bir mübahisənin həllinin və sözün əsl mənasında yaxşı qonşuluq münasibətləri qurmağın yeganə yoludur.
Onu da qeyd etməliyəm ki, Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri kimi Azərbaycan Bandunq prinsiplərinin təşviqini özünün sədrlik prioritetlərindən biri kimi müəyyən etmişdir. Bu prinsiplər beynəlxalq münasibətlərdə ədalət və bərabərliyin inkişafına töhfə verir və beynəlxalq hüquq normaları və prinsiplərinə hörməti təmin edir. Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində birliyə zərər verən hər hansı cəhdlər qəbuledilməzdir.
Sual: Ermənistan tərəfindən, on illərdir kobud şəkildə pozulan beynəlxalq hüquq prinsiplərinə riayət etməyin vacibliyini qeyd etdiniz. Ermənistanın bu prinsiplərə sadiq qalacağına necə əmin ola bilərik, xüsusən də bu ölkədə anti-Azərbaycan düşüncəsinin və revanşist yanaşmanın artdığını nəzərə alarsaq?
Cavab: Təəssüf ki, Ermənistanda dözümsüzlük və ksenofobiyanın ciddi şəkildə artdığını müşahidə edirik. Bu tendensiyanın təkcə Azərbaycana qarşı deyil, həm də erməni düşüncəsindən bir qədər fərqli fikir bildirməyə cəsarət edən hər hansı bir millət və ya qrupa qarşı yönəlməsi xüsusilə narahatlıq doğurur. Bu ölkədə nasistlərlə iş birliyi edənlərə sitayiş olunur, beynəlxalq terrorçular qəhrəmanlaşdırılır. Bu yaxınlarda Mahatma Qandi kimi dünyaca məşhur sülh və dözümlülük tərəfdarının abidəsinə qarşı anlaşılmaz tərzdə bir vandalizm aktı törədildi.
Ekstremizmin bu cür meylləri təhlükəlidir və onlar dərhal aradan qaldırılmalıdır. Ermənistanı zəhərli “milli üstünlük və ərazilərin genişləndirilməsi” fikirlərindən imtina etməyə təşviq etmək lazımdır. Ermənistan, nəhayət beynəlxalq hüquqa riayət etməyə və beynəlxalq hüququn başlıca prinsiplərini qonşu dövlətlərlə münasibətlərini normallaşdırmaq üçün əsas kimi istifadə etməyə başlamalıdır. Yalnız bundan sonra Ermənistan yaxşı qonşuluqdan və regional əməkdaşlıqdan faydalanmağa başlayacaq.
Azərbaycan öz növbəsində suverenliyə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında sülh, təhlükəsizlik, regional inkişaf və əməkdaşlığa sadiq olaraq qalmaqdadır.

No 176/21, Head of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to media queries
Question: How would you comment on the statement of the official spokesperson of the MFA of India on the recent developments along the Armenia-Azerbaijan border?
Answer: Let me first underline that the key reason of the border issues between Armenia and Azerbaijan is Armenia’s illegal occupation of Azerbaijan’s territories till November 2020. Hence, it is Armenia that violated Azerbaijan’s internationally recognized borders. And now Azerbaijan is just restoring its internationally recognized borders. As it has been officially stated Azerbaijan continues its work on the border protection system within the territorial integrity of the country and this process is carried out on the basis of maps available to each of the sides that define the borderline between Armenia and Azerbaijan. Several disagreements occurred between the sides on border issues earlier, and all of them were settled via negotiations among the sides to the trilateral statements.
Second, it is quite strange that in past 30 years the MFA of India has not made an appeal for the withdrawal of the occupying forces of Armenia from the Azerbaijani territories, and is now speaking about pulling back forces. Apparently, this latest statement was made without a proper thorough examination of various dimensions of this issue.
I would like to remind that Azerbaijan has always been calling for, and continues to call for, the full respect of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states. We believe that mutual respect for and strict adherence to these principles is the only way to settle any dispute and build truly good neighborly relations.
I must also stress that Azerbaijan as a current chair of the Non-Aligned Movement, has made the promotion of the Bandung Principles one of the priorities of its chairmanship. These principles have contributed to the promotion of justice and equality in international relations and ensured respect for the norms and principles of international law. Any attempts that harm the unity within the NAM are deplorable.
Question: You mentioned the importance of respect for the international law principles, which have been blatantly violated by Armenia for decades. How can we be sure that Armenia will adhere to these principles, especially taking into account the raise of anti-Azerbaijan thinking and the revanchist approach in this country?
Answer: Unfortunately, we observe a dramatic rise in intolerance and xenophobia in Armenia. What is particularly troubling is that this trend is aimed not only against Azerbaijan but now covers any nation or group that would dare to express an opinion even slightly differing from an Armenian line. In this country, the Nazi collaborators are idolized and international terrorists are glorified. An incomprehensible act of vandalism was recently taken against the monument to such a world-known proponent of peace and tolerance as Mahatma Gandhi.
Such trends of extremism are dangerous and they must be addressed immediately. Armenia must be encouraged to abandon toxic ideas of national supremacy and territorial expansion. Armenia must finally start abiding by international law and making its key principles a basis for the normalization of relations with neighboring states. Only then will Armenia start benefiting from the good neighborhood and regional cooperation.
Azerbaijan, in its turn, continues to be strongly committed to peace, security, regional development and cooperation on the basis of respect for sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders.