No: 176/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər naziri Salımsay Kommasitin birgə mətbuat açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər naziri Salımsay Kommasitin birgə mətbuat açıqlaması
Bakı, 19 iyun 2017-ci il
18-20 iyun 2017-ci il tarixində Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər naziri Salımsay Kommasit Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Səfər çərçivəsində S.Kommasit Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildi, Baş Nazir Artur Rəsi-zadə, Milli Məclisin Sədri Oqtay Əsədov ilə görüşdü.
Nazir S.Kommasit Fəxri Xiyabanı ziyarət etdi və Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoydu. Həmçinin Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edən S.Kommasit şəhidlərimizin xatirəsini ehtiramla anaraq, “Əbədi Məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Səfər çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və S.Kommasitin təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüşü keçirildi.
Nazirlər Azərbaycan və Laos arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın yenilənməsi və daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar. Bu xüsusda, onlar yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin təşviqi və inkişafı baxımından vacibliyini qeyd etdilər. E.Məmmədyarov S.Kommasitin səfərinin Azərbaycan və Laos arasında ilk rəsmi səfər olduğunu deyərək, bu səfərin ikitərəfli əlaqələrin bütün sahələrində inkişafa töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Nazirlər həmçinin parlament diplomatiyasının ikitərəfli münasibətlər inkişafında mühüm rola malik olduğunu qeyd edərək, qanunverici orqanlarda dostluq qruplarının yaradılmasının təşviqi barəsində danışdılar.
Daha sonra tərəflər ikitərəfli münasibətlərin perspektiv vəd edən istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üzrə geniş fikir mübadiləsi apardılar və iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu bildirdilər. Onlar bu imkanların üzə çıxarılması baxımından hər iki ölkənin işgüzar dairələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılması və biznes forumların təşkil edilməsinə dair ortaq mövqelərini bölüşdülər. Onlar İkitərəfli müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi apardılar.
Nazirlər humanitar sahədə, xüsusən də təhsil sahəsində hələ Sovet İttifaqı dövründən başlayan uğurlu əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tələbə və tədqiqatçıların mübadiləsinin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Tərəflər iki ölkə arasında beynəlxalq təsisatlar, o cümlədən BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun nəticələri barəsində məlumat verdi. Nazirlər münaqişənin sülh yolu ilə, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında həllinə dəstəyi bəyan etdilər.
Görüşdə həmçinin “Laos Xalq Demokratik Respublikası Hökuməti və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında diplomatik pasportlara malik şəxslərin viza tələbindən azad olunması haqqında Saziş” imzalandı.

No: 176/17, Joint Press Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Lao People`s Democratic Republic, Saleumxay Kommasith
Joint Press Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Lao People`s Democratic Republic, Saleumxay Kommasith
Baku, June 19, 2017
On June 18-20, 2017 Minister of Foreign Affairs of the Lao People`s Democratic Republic, Saleumxay Kommasith is on official visit to Azerbaijan. During his official visit to Azerbaijan Minister Saleumxay Kommasith was received by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev and met with the Prime Minister, Artur Rasi-zade and Speaker of the Milli Majlis, Ogtay Asadov.
Minister Saleumxay Kommasith visited the Alley of Honors to lay a wreath at the tomb of National Leader Heydar Aliyev. Visiting Alley of Martyrs Minister Saleumxay Kommasith paid tribute to the memory of martyrs and laid a wreath at the “Eternal Fire” Memorial.
During the visit Foreign Ministers Elmar Mammadyarov and Saleumxay Kommasith had a tete-a-tete and extended meeting with the participation of delegations.
Ministers emphasized the importance of renewal and further development of cooperation in all spheres. In this context, they noted the significance of exchange of high level visits in order to promote bilateral relations and cooperation. In this regard, Elmar Mammadyarov pointed out that the visit paid by Saleumxay Kommasith is the first ever official visit between Azerbaijan and Laos and expressed his assurance that the visit would contribute to the development of bilateral relations in all spheres.
They also noted the significant role of parliamentary diplomacy in advancing bilateral relations and talked about the establishment of Friendship Group in legislative bodies.
Furthermore, both sides had a comprehensive discussion on perspective areas of bilateral relations and said that there are wide ranges of cooperation opportunities in the field of economy. They shared thoughts about the establishment of direct contacts between business communities and holding business Forums for defining those opportunities. Ministers also exchanged views on development of bilateral legal-treaty base.
They also stressed the importance of enhancement of successful cooperation in human resource development, particularly in the field of education and continuation of exchange of students and researchers based on the traditions since the Soviet times.
Ministers also exchanged views on regional and international issues as well as touched upon the importance of cooperation between two countries in framework of international institutions, including the UN and NAM.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and its consequences. Ministers stated support to peaceful settlement of conflict in accordance with the norms and principles of international law and relevant resolutions of the United Nations Security Council, based on the sovereignty, territorial integrity and inviolability of recognized borders.
During the visit, both sided have concluded an Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Lao People`s Democratic Republic on Exemption from visa requirement for holders of diplomatic passports.