No: 173/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Maria Anxela Olginin birgə mətbuat açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Maria Anxela Olginin birgə mətbuat açıqlaması
Bakı, 16 iyun 2017-ci il
Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri xanım Maria Anxela Olgin Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildi.
Maria Anxela Olgin Kolumbiya Respublikasının Prezidenti Xuan Manuel Santos salamlarını və xoş arzularını Prezident Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə çatdırdı, öz növbəsində, Prezident İlham Əliyev ən xoş arzularının Prezident Xuan Manuel Santos çatdırılmasını xahiş etdi.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan və Kolumbiya xarici işlər nazirləri görüş keçirərək ikitərəfli münasibətlərin cari statusunu nəzərdən keçirdilər və siyasi dialoqun müsbət inkişafından məmnunluq ifadə etdilər.
Nazirlər Kolumbiya və Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin önəmini qeyd edərək, Maria Anxela Olginin 8 iyul 2013-cü il 20 tarixində Azərbaycan Respublikasına, nazir Elmar Məmmədyarovun 29-30 may 2017-ci il tarixlərində Kolumbiya Respublikasına rəsmi səfərini xoş təəssüratlarla xatırladılar. Bu xüsusda nazirlər daimi diplomatik təmsilçiliyin ikitərəfli əlaqələrimizin inkişaf dinamikasına yeni bir təkan verdiyini vurğuladılar.
Nazirlər Azərbaycan və Kolumbiyanın bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət və dəstəyi bir daha bəyan etdilər. Onlar həmçinin güc yolu ilə ərazilərin tutulmasının qəbuledilməz olduğunu vurğuladılar.
Nazir Məmmədyarov uzun müddətdir ölkədə davam edən münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanması münasibətilə Kolumbiya xalqını təbrik etdi və əldə edilmiş sülh razılaşmasının ölkənin davamlı barışıq və inkişaf üçün çoxsaylı imkanlar yaradacağına ümid etdiyini qeyd etdi.
Nazir Olgin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindəki vəziyyətin danışıqlar və sülh yolu ilə həllinə istiqamətlənmiş BMT nizamnaməsinin məqsədləri, prinsipləri və müddəalarına, beynəlxalq hüququn qaydalarına və BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleya tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələrinə əməl edilməsinin vacibliyini ifadə etdi.
Nazirlər iqtisadi-ticarət, təhsil, turizm, kənd-təsərrüfatı, enerji, logistika, sərmayələrin qoyuluşu və humanitar sahələrdə qarşılqılı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd etdilər. Təhsil sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində tələbə və tədqiqatçıların mübadiləsi xüsusi olaraq vurğulandı. İki ölkənin müvafiq diplomatik tədris və təlim müəssisələri arasında əməkdaşlığa toxunan nazirlər Kolumbiya XİN-nin dəstəyi ilə Azərbaycan XİN əməkdaşları üçün təşkil edilən ispan dili kurslarının rolunu qeyd etdilər.
Tərəflər hazırkı ticarət dövriyyəsinin iki ölkənin potensialını əks etdirmədiyini bildirdilər və ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi üçün iki ölkənin biznes icmaları arasında birbaşa təmasların qurulmasının təşviqi barəsində ortaq mövqelərini bölüşdülər. Nazir Olqinin Azərbaycanın regionlarına (Hacıqabul, Kürdəmir, Göyçay, Zaqatala) fındıq və nar istehsalı sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi daşıyan səfəri səmərəli bir layihə kimi Kolumbiyadakı sülh quruculuğuna gələcək töhfə verməsi baxımından vacibdir.
Tərəflər Nazir Məmmədyarovun bu ilin mayında Kolumbiyaya səfəri zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Kolumbiya Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”in mədəniyyət və turizm sahəsində əməkdaşlığa təkan verəcəyinə əminlik ifadə etdilər. Həmçinin, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinə dair fikir apardılar.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası diplomatiyanın xüsusi rolunu qeyd etdilər və bu xüsusda Azərbaycan-Kolumbiya Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun fəaliyyətini təqdir etdilər. Nazir Məmmədyarov bu xüsusda Kolumbiya Senatının II konstitusional daimi komitəsində “Azərbaycan Respublikasının ərazisinin qanunsuz işğal edilməsi” adlı qətnamənin, həmçinin Senatın Xarici Əlaqələr Komissiyası tərəfindən Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar sənədin qəbul edilməsini yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Həmçinin nazirlər beynəlxalq gündəlikdə duran məsələləri müzakirə etdilər və sülh və təhlükəsizliklə beynəlxalq düzəmin əsasını təşkil edən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətlərinə dair öhdəliklərini ifadə etdilər.

No: 173/17, Joint Press Statement by Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Republic of Colombia, Maria Angela Holguin
Joint Press Statement by Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Republic of Colombia, Maria Angela Holguin
Baku, June 16, 2017
In the framework of the working visit to Azerbaijan Minister Holguin of Colombia, was received by the President of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev.
Minister Holguin conveyed greetings and the best wishes of the President of Colombia, H.E. Mr. Juan Manuel Santos to President İlham Aliyev. In his turn, President İlham Aliyev asked to deliver his most sincere wishes to President Juan Manuel Santos.
Within the visit, the Foreign Ministers of Azerbaijan and Colombia had a meeting and reviewed the current status of the bilateral relation and expressed their satisfaction with the positive developments in their political dialogue.
The Ministers noted the importance of mutual visits to foster the ties of friendship and cooperation between Colombia and Azerbaijan and in this regard, gladly recalled the official visit of Minister Holguin to Azerbaijan on 8 July, 2013 and the recent official visit of Minister Mammadyarov to Colombia on 29-30 May, 2017. In this regard, the Ministers emphasized that exchange of permanent diplomatic presence in both countries has provided additional impetus to furthering bilateral cooperation.
The Ministers reiterated their mutual respect and support to each other’s territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders. They also emphasized the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory.
Minister Mammadyarov congratulated the people of Colombia for the peaceful settlement of long-lasting conflict in the country and hoped that the Peace Agreement would bring opportunity for a sustainable reconciliation and development in Colombia.
Minister Holguin expressed the importance to abide by the purposes, principles and provisions of the UN Charter, the rules of international law and the UN resolutions adopted both at the Security Council and at the General Assembly, all aimed at a peaceful and negotiated resolution regarding the situation of the occupied territories of Azerbaijan.
The Ministers emphasized the wide range of opportunities for mutually beneficial cooperation in the economic, trade, education, tourism, agriculture, energy, logistics, investment and humanitarian sectors. In education, the exchange of students and scholars was particularly highlighted. Regarding the cooperation between the diplomatic training and education institutions of the two states, the Ministers mentioned the importance of Spanish language courses organized by the Ministry of Foreign Affairs of Colombia for the diplomats of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
The Ministers mentioned that the current trade turnover does not reflect the potential of the two countries and shared a common position on boosting trade relations with the encouragement of direct contacts between the business communities of the two countries. Minister Holguin’s visit to the regions of Azerbaijan, Hagigabul, Kurdamir, Goychay, Zagatala, had the purpose of strengthening bilateral cooperation to produce hazelnut and pomegranates, considering its future contribution as a productive project, important for Colombia´s peace building.
The Ministers expressed assurance that “Agreement on cooperation in the field of culture between the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture of the Republic of Colombia” signed during the visit of Mammadyarov to Colombia on May this year will boost cooperation in the field of culture and tourism. They also exchanged the views on further expansion of the legal base between the countries.
The Ministers mentioned the special role of parliamentary diplomacy in advancing bilateral cooperation and in this respect the activities of Azerbaijan-Colombia Parliamentary Friendship Groups were commended. Minister Mammadyarov expressed his appreciation for the documents adopted by the Senate of Colombia, namely the resolution on “Illegal occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan” and document on the 25th anniversary of Khojaly Genocide.
The Ministers also discussed issues on the international agenda and expressed their commitment to respect the norms and principles of international law at the base of an international order with peace and security.