Mətbuat şərhi 31 yanvar 2017
No: 17/17, Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni Azərbaycana rəsmi səfər edəcək
30-31 yanvar 2017-ci il tarixində Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təni Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Əl-Təninin 31 yanvar 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra keçiriləcək birgə mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 31 yanvar tarixində saat 10:40-dan gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

No: 17/17, Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani will pay an official visit to Azerbaijan
31 January 2017 03:52
Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on January 30-31, 2017.
Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani will have a meeting with Foreign Minister Elmar Mammadyarov on January 31, 2017.
Elmar Mammadyarov and Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani will hold a joint press-conference after the meeting.
Local and international media are invited to come to the Ministry of Foreign Affairs before 10:40. Media representatives are requested to present their accreditation cards at the entrance.