No: 155/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kosta Rika Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab Luis Gilyermo Solis tərəfindən qəbul edilib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kosta Rika Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Kosta Rika Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab Luis Gilyermo Solis tərəfindən qəbul edilib.
Görüşdə E.Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin salamlarını Prezident Luis Gilyermo Solisə çatdırdı, öz növbəsində Luis Gilyermo Solis salam və ən xoş arzularının Prezident İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 20 illiyinin qeyd olunduğunu deyərək, xüsusilə son dövrlər ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə inkişafı baxımından əlamətdar olduğunu bildirdi və bu xüsusda yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər mübadiləsinin xüsusi önəm daşıdığını vurğuladı.
Azərbaycanda son illər iqtisadi, sosial və maliyyə sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar, əlverişli biznes mühiti barəsində Prezident Luis Gilyermo Solisi məlumatlandıran E.Məmmədyarov iqtisadi-ticarət, turizm, enerji, logistika, gəmiqayırma sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu vurğuladı. O həmçinin Kosta Rikanın “ASAN viza” sistemində daxil edilməsinin Kosta Rikadan ölkəmizə turist axınına təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu dedi.
Azərbaycanın uğurlu inkişaf strategiyasının təqdirəlayiq hal olduğunu deyən Prezident Luis Gilyermo Solis ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif əməkdaşlıq sahələrində münasibətlərin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi.

No: 155/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov was received by the President of the Republic of Costa Rica, H.E Mr. Luis Guillermo Solis
Foreign Minister Elmar Mammadyarov was received by the President of the Republic of Costa Rica, H.E Mr. Luis Guillermo Solis within his official visit to the Republic of Costa Rica.
At the meeting, Elmar Mammadyarov conveyed greetings and the best wishes of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr.Ilham Aliyev to President Luis Guillermo Solís. In his turn, President Luis Guillermo asked to deliver his most sincere wishes to President Ilham Aliyev.
E.Mammadyarov noted that the 20th year’s anniversary of the establishment of diplomatic relations is being celebrated and particularly highlighted the last decade in terms of development of bilateral relations in various spheres. In this regard, he talked about the importance of exchange of high level mutual visits.
Furthermore, E.Mammadyarov briefed President Luis Guillermo Solis about the reforms being carried out in economic, social and fiscal spheres and favorable business climate in Azerbaijan and added that there are wide ranges of opportunities for cooperation in the fields of economy-trade, tourism, energy, logistics, maritime. He also expressed his hopes that addition of Costa Rica to the “ASAN visa” system would serve to the increase of tourists flow from Costa Rica to Azerbaijan.
Commending Azerbaijan’s far-reaching successful development strategy, President Luis Guillermo Solis stated that Costa Rica is interested in strengthening relations with Azerbaijan in various fields of cooperation.