Mətbuat şərhi 28 yanvar 2017
No: 15/17, Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyinin ATƏT-in missiyalarının mandatlarının uzadılmasına dair mətbuat açıqlaması
2016-cı ilin dekabr ayında məlumat verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyi qanuni əsaslı narahatlıqlardan çıxış edərək, ATƏT-in Yerevandakı Ofisinin son illər ərzində həyata keçirdiyi minalardan təmizləmə ilə bağlı fəaliyyətinə öz etirazını bildirmişdir. ATƏT-dəki tərəf müqabillərinin əksəriyyəti məsləhətləşmələr zamanı ATƏT-in Yerevandakı Ofisinin minalardan təmizləmə ilə bağlı fəaliyyətini mandatın açıq-aşkar pozulması kimi qiymətləndirmişlər. Yerevan ofisi Ermənistan və Azərbaycan arasında mövcud olan münaqişə ilə bağlı münaqişənin nizamlanması prosesi də daxil olmaqla, hər hansı bir fəaliyyətə cəlb oluna bilməz, bu ATƏT-in Minsk Qrupunun səlahiyyətlərinə müdaxilə deməkdir. Buna görə, Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyi ATƏT-in Yerevan ofisini öz mandatı çərçivəsində fəaliyyət göstərməyə məcbur etmək üçün müvafiq tədbirlər görülməsini xahiş etmişdir.
Azərbaycan tərəfinin məsələ ilə bağlı haqlı narahatlığına cavab olaraq, Ermənistan özünün həmişəki girov götürmə ənənəsinə sadiq qalaraq, 31 dekabr 2016-cı il tarixində heç bir dəlil göstərmədən ATƏT-in Özbəkistan və Bişkekdəki Mərkəzlərinin Layihə Əlaqələndiriciləri, Rusiya-Ukrayna sərhədində yerləşən iki Rusiya sərhəd yoxlama məntəqəsindəki ATƏT müşahidəçilərinin müvafiq mandatlarının uzadılmasını, həmçinin ATƏT-in 2016-cı il üçün Vahid Büdcəsinə düzəlişlərə dair Qərarını blok etmişdir. Ermənistan tərəfinin bu kimi şantaj hərəkətləri ATƏT-in bu mühüm missiyalarının funksiyalarını qeyri-işlək və öz nazından asılı vəziyyətə salmış, onların demək olar ki bağlanmasına səbəb olmuşdur. Yalnız bu gün Ermənistanın xarici işlər naziri E.Nalbandyan ATƏT rəhbərliyi və Baş Katib ilə təcili məsləhətləşmələr üçün Vyanaya çağırıldıqdan sonra, Ermənistan tərəfi müvafiq qərarlar üzrə öz əsassız qadağasını geri götürməyə məcbur edilmişdir.
Ermənistan ATƏT-in Yerevan Ofisinin ev sahibi statusundan sui-istifadə etmək üçün özünün şantaj siyasətini ATƏT-ə tətbiq etməkdə davam edir. Nəticədə, ATƏT-in Yerevan Ofisi tərəfindən mandatın pozulması cavabsız qalır və onun əməliyyat fəaliyyəti dayandırılmış vəziyyətdədir.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyi konstruktiv və prinsipial olaraq qalır. ATƏT-in Yerevan Ofisinin fəaliyyətinin şəffaf olması, ATƏT qarşısında məsuliyyət daşıması və mandat çərçivəsində həyata keçirilməsi təmin olunmalıdır. Daimi Nümayəndəlik ümid edir ki, ATƏT öz prinsipləri, ortaq dəyərləri və öhdəliklərini güdaza verməyərək həmrəylik və birlik formasında Ermənistan tərəfindən yaradılan bu növbəti problemin də öhdəsindən gələcəkdir.

No: 15/17, Press Release by Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the OSCE on extension of mandates of OSCE field presences
As it was reported in December of 2016, Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the OSCE, proceeding from its legitimate concerns, protested against the demining-related activities carried out by the OSCE Office in Yerevan over last years. Majority of the OSCE interlocutors during consultations identified the demining-related activities of the Office as clear violations of the mandate. The Yerevan Office cannot be involved in any activities related to the conflict between Armenia and Azerbaijan, including to process of settlement of the conflict, as this interferes with the responsibilities of the OSCE Minsk Group. Therefore, the Permanent Mission of Azerbaijan requested taking adequate measures to bring the activities of the OSCE Office in Yerevan in line with its mandate.
In response to the legitimate concerns of the Azerbaijani side, on 31 December of 2016, Armenia, following its regular habit of hostage taking, blocked, with no argument, extension of relevant mandates of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, OSCE Centre in Bishkek, OSCE Observers to two Russian Checkpoints on the Russian-Ukrainian Border as well as Decision on the revision of the 2016 OSCE Unified Budget. Such a blackmailing by Armenia made these critically important OSCE Missions dysfunctional, contingent upon its whims and about to close. Only today, that, after the Foreign Minister Nalbandyan was called to Vienna for urgent consultations with the OSCE Chairmanship and Secretary General, the Armenian side was forced to withdraw its unsubstantiated block over relevant decisions.
Yet, Armenia continues its blackmailing policy to impose its position on OSCE with a view to misuse the Office in Yerevan, as the host country. Consequently, violations of mandate by the OSCE Office in Yerevan remain unaddressed and its operational activities had been suspended.
Azerbaijan’s position remains constructive and principled based on the apparent necessity to ensure that activities of the Yerevan Office are transparent and accountable to OSCE and conducted in line with the mandate. The Permanent Mission expresses its hope that the OSCE will overcome yet another challenge by Armenia in solidarity and unity without compromising its principles, shared values and commitments.