No: 141/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyanın birgə mətbuat açıqlaması
Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed Nahyan Azərbaycan Respublikasının prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev və Birinci vitse prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmişdir.
Şeyx Abdullah bin Zayed Nahyan Fəxri Xiyabanı ziyarət etmiş və Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoymuşdur. Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edən Şeyx Abdullah bin Zayed Nahyan şəhidlərimizin xatirəsini ehtiramla anaraq, “Əbədi Məşəl” abidəsinin önünə əklil qoymuşdur.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan səfəri əsnasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov və Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan nümayəndə heyətlərinin iştirakı görüşdülər.
Nazirlər iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə edərək, bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına bir daha qarşılıqlı hörmət və dəstək ifadə etdilər.
Nazirlər 1994-cü ildə Mərakeşin Kasablanka şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının zirvə toplantısı çərçivəsində mərhum Ulu Öndərlər Heydər Əliyev və Şeyx Zayed bin Sultan Əl Nəhyan arasında təşkil edilmiş tarixi görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin möhkəm bünövrəsinin qoyulduğunu və bundan sonra ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdılar. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-Aliləri cənab İlham Əliyev və Əlahəzrət Şeyx Xəlifə bin Zayed Əl Nəhyanın birgə səyləri ilə ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin daha da möhkəmləndirildiyini əlavə etdilər.
Nazirlər 2009-cu ildə təsis edilmiş Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın iqtisadiyyat, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, logistika, investisilar, neft-kimya sənayesi, bankçılıq və maliyyə sahələri üzrə əməkdaşlıq üçün mövcud olan imkanların inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynadığını bildirdilər.
Tərəflər Dubayın Cəbəl Əli limanı ilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsini təqdir etdilər.
Elmar Məmmədyarov BƏƏ vətəndaşlarına münasibətdə sadələşdirilmiş viza rejiminin tətbiq edilməsi və nəticə etibarilə, 2015-ci illə müqayisədə 2016-cı ildə BƏƏ-dən olan turistlərin sayında 30 dəfədən artıq artımın müşahidə olunmasını müsbət addım kimi qiymətləndirdi. Həmçinin həftəlik reyslərin sayının 30-a çatdığını, BƏƏ və Azərbaycanın şəhərlərini birlşdirən yeni uçuş reyslərinin açılmasının planlaşdırıldığı və bu kimi addımların iki ölkə arasında insanlararası və işgüzar təmasların artmasına daha da töhfə verəcəyini qeyd etdi.
Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan Azərbaycana səfərinin Azərbaycanın uğurla ev sahibliyi etdiyi və keçirdiyi İslam Həmrəylik Oyunlarının bağlanış mərasiminə təsadüf etməsindən məmnunluq ifadə etdi. O, bu oyunların İslam Ümmətində həmrəyliyin güclənməsinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvarlığını ifadə etdi. Elmar Məmmədyarov BƏƏ-dən olan idmançıların İslam Həmrəylik Oyunlarında uğurlu iştirakı münasibətilə həmkarını təbrik etdi.
Görüşdə nazirlər iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar təbrik məktubu mübadiləsini həyata keçirdilər.
Görüşdə həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metreologiya və Patentləşdirmə üzrə Dövlət Komitəsi və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Standartlaşdırma, metreologiya üzrə Əmirlik orqanı arasında uyğunluq sertifikatlarının və uyğunluq nişanlarının qarşılıqlı tanınması haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalandı.

Press release 23 May 2017
No: 141/17, Joint Press Release by Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates, Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan
During his official visit to Azerbaijan Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates was received by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev and the First Vice-President, H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva.
Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan visited the Alley of Honors to laid a wreath at the tomb of National Leader Heydar Aliyev. Visiting Alley of Martyrs Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan paid tribute to the memory of martyrs and laid a wreath at the “Eternal Fire” Memorial.
Within the visit Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates, Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan had an extended meeting with the participation of delegations.
Ministers expressed their satisfaction with the development of political dialogue between the countries and reiterated their mutual respect and support to each other’s territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders. Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan stated that UAE supports the settlement Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan according to relevant resolutions of the United Nations Security Council.
Sides emphasized that strong foundation of the relations between Azerbaijan and the UAE was established during the historic meeting between National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and Founding Father of UAE Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan, on the sidelines of Organization of Islamic Cooperation Casablanca Summit in 1994. Furthermore, they underlined that the relations between our countries strengthened and deepened through the joint efforts of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev and the President of the United Arab Emirates, H.H. Sheikh Khalifa Bin Zayed Al Nahyan.
Ministers noted that the Joint Intergovernmental Commission, which was established in 2009, plays an important role in advancing of cooperation in the fields of economy, energy, tourism, agriculture, healthcare, logistics, investments, petrochemical industry, banking and finance.
Sides commended cooperation and exchange of experience between Dubai Jebel Ali Port and Baku International Sea Trade Port.
At the meeting Minister Elmar Mammadyarov stated that visa facilitation regime applied for UAE citizens enabled 30 times increase in the flow of tourists from the UAE to Azerbaijan in 2016 comparing 2015 and this tendency continues to grow. Noting the quantity of weekly flights, which reached to 30 and planned new additional flights connecting the cities of Azerbaijan and the UAE, Minister Elmar Mammadyarov added that these steps would also contribute for further increase of people-to-people and business contacts. They agreed further to intensify contacts between the business communities of two countries.
Minister Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan congratulated Azerbaijan on successfully hosting IV Islamic Solidarity Games. He expressed his conviction that Islamic Solidarity Games would contribute to strengthening of solidarity within the Islamic Ummah. Minister Elmar Mammadyarov shared conviction of his counterpart and praised active participation of UAE’s athletes in the Islamic Solidarity Games.
Ministers also exchanged congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between two countries.
At the meeting Ministers signed the “Memorandum of Understanding between the State Committee for Standardization, Meterology and Patent of the Republic of Azerbaijan and Emirates Authority of the United Arab Emirates for mutual recognition of conformity certificates and conformity marks”