Mətbuat şərhi 23 may 2017
No: 140/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Devid MakAlisterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri, Avropa Xalq Partiyasının Almaniyadan olan deputatı Devid MakAlisterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Devid MakAlister Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə keçirdikləri görüşü yüksək qiymətləndirdi və faydalı müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Avropa Parlamentin deputatlarının səfərin və bu kimi dialoqun Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə ümidvarlığını ifadə etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsi və əməkdaşlıq perspektivləri müzakirələr edildi, ölkəmizlə təşkilat arasında strateji tərəfdaşlıq sazişi üzrə rəsmi danışıqlar prosesinin başlanmasına dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Şərq-Qərb dəhlizləri barədə məlumat verdi, bu layihələrin üstünlüklərindən danışdı. O, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizi və onun vacib hissələri ilə TANAP və TAP layihələrinin əhəmiyyətinə diqqət çəkdi. Nazir Azərbaycan və Aİ arasında enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu qeyd etdi və bu xüsusda strateji tərəfdaşlığa dair sənədin imzalandığını yada saldı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Elmar Məmmədyarov Aİ-nin Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunduğu kimi həlli uzaldılmış münaqişələrə münasibətdə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsipi əsasında qeyri-seçimli və vahid mövqedən yanaşılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı. Nazir Elmar Məmmədyarov əlavə etdi ki, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması cəhdləri qəbuledilməzdir.
Görüşün sonunda nazir Elmar Məmmədyarov nümayəndə heyətinin müxtəlif mövzularda, xüsusən də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlara dair suallarını cavablandırdı.

Press release 23 May 2017 04:09
No: 140/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by David McAllister, chair of the Foreign Affairs Committee of the European Parliament
23 May 2017 04:09
David McAllister highly appreciated the meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and fruitful discussions with him.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his hope that the visit of European Parliament members and such form of dialogue contributes to furthering the cooperation between Azerbaijan and the EU.
The sides have had broad discussions on the current level of relations and reviewed the prospects of EU-Azerbaijan cooperation. They also exchanged views on the negotiation process on Azerbaijan-European Union strategic partnership agreement.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov briefed members of European Parliament about the transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, such as North-South, East-West corridors and their comparative advantages. He also mentioned the Southern Gas Corridor and TANAP/TAP projects as its crucial components. Noting the successful cooperation in energy field between Azerbaijan and the EU he referred to the strategic partnership agreement on energy.
Touching upon Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict E.Mammadyarov stressed the importance of non-selective and unified attitude with respect to the resolution of protracted conflicts based on the principles of respecting to the territorial integrity and sovereignty of states within their internationally recognized borders, as it is enshrined in the Global Strategy of EU. He also added that the attempts to alter the internationally recognized borders of states by use force are unacceptable.
Minister Elmar Mammadyarov answered the questions of delegation members on various issues, especially negotiations process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.