No: 137/17, Azərbaycan və İtaliya xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
16 may 2017 23:19
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və İtaliya Respublikasının xarici işlər naziri Ancelino Alfano arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində Azərbaycan və İtaliya arasında siyasi, iqtisadi, habelə mədəniyyət və təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişafının məmnunluq doğurduğunu qeyd edib.
2017-ci ildə İtaliya Respublikasına rəsmi səfərini məmnunluq hissi ilə xatırladan nazir Elmar Məmmədyarov bu cür səfərlərin iki ölkə arasında mövcud olan ikitərəfli və beynəlxalq strukturlar çərçivəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına, münasibətlərimizin dərinləşməsinə və keyfiyyətcə yeni mərhələyə qalxmasına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və İtaliya arasında uğurlu əməkdaşlıq layihələri, xüsusilə “TAP” layihəsinin dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında dostluğun bundan sonra daha da gücləndirilməsinə xidmət edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliyanın 2017-ci ildən ATƏT-in Troykasına üzv olduğunu nəzərə alaraq, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində tezliklə və ədalətli həlli istiqamətində İtaliyanın səylər göstərəcəyinə böyük ümidlər bəslədiyini deyib.
İtaliyanın xarici işlər naziri Ancelino Alfano Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 ildə ölkələrimizin xüsusilə iqtisadi sahədə mühüm əməkdaşlıq əlaqələri qurmağa müvəffəq olduğunu, İtaliyanın tədricən Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşına çevrildiyini bildirib. İtaliyanın Azərbaycanla iqtisadi və ticarət əlaqələrinin dərinləşdirilməsi və şaxələndirilməsi, habelə şirkətlərimiz və vətəndaş cəmiyyətlərimiz üçün yeni imkanların araşdırılması istiqamətində birgə səy göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Nazir Ancelino Alfano İtaliyanın Azərbaycan və Aİ arasındakı münasibətlərin intensivləşdirilməsini qətiyyətlə dəstəkləməyə davam edəcəyini deyib. Azərbaycanla Aİ arasında tərəfdaşlığa dair yeni sazişin razılaşdırılması üzrə işlərin başlanmasının Italiya tərəfindən həmişə müsbət qarşılandığını vurğulayan nazir bunun qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə dialoqun stimullaşdırılması və bütün sahələrdə əlaqələrimizin daha da gücləndirilməsi üçün əlverişli çərçivə yaradacağına əminliyini ifadə edib.

No: 137/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Italy had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Italian Republic Angelino Alfano had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov commended the development of cooperation between Azerbaijan and Italy in the fields of politics, economy, as well as culture and education during the past 25 years.
Recalling his recent official visit to the Italian Republic Minister Elmar Mammadyarov expressed his conviction that such visits will give further impetus to the development of current bilateral relations and cooperation between the two countries within the international organizations, as well as elevating our relations to a qualitatively new level.
Elmar Mammadyarov expressed his hope that successful cooperation projects, especially TAP will serve further strengthening of friendship between our countries and nations.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his hope that Italy as member of the OSCE Torika starting from 2017, will make efforts for the soonest and just settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict based on the norms and principles of international law, as well as the relevant UN Security Council resolutions within the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Minister of the Italian Republic Angelino Alfano stressed that during the past 25 years our countries have established important cooperation especially in the economic field and that Italy gradually becoming the main trade partner of Azerbaijan. He also noted that Italy is ready to make joint efforts with Azerbaijan on deepening and diversification of economic and trade relations, as well as exploring new opportunities for our companies and civil societies.
Minister Angelino Alfano mentioned that Italy will continue to firmly support intensifying relations between Azerbaijan and EU. Stressing that Italy welcomes the process started on the Strategic Partnership Agreement between Azerbaijan and EU, Minister expressed his conviction that this Agreement will create a favorable framework for stimulating the dialogue on the issues of mutual interest and further strengthening our relations in all fields.