No: 136/17, Nazir Elmar Məmmədyarov İordaniya Haşimilər Krallığı Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Atef Yusif əl-Taravnehin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Nazir E.Məmmədyarov yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında müstəsna rolu barəsində danışaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İordaniyaya, İordaniya kralı II Abdullahın Azərbaycana səfərlərinin iki ölkə arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsi və genişlənməsi üçün yeni imkanlar üzə çıxardığını bildirdi.
Siyasi əlaqələrin mövcud inkişafının ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin daha da irəlilədilməsinə təkan verəcəyini bildirən E.Məmmədyarov bu xüsusda, ticarət, iqtisadiyyat və texniki əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətini xüsusi dəyərləndirdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesi barədə qonaqları məlumatlandıran nazir münaqişənin həlli üçün, BMT Təhlüksizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində də tələb olunduğu kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş ərazilərimizdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılmalı olduğunu və münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı. E.Məmmədyarov həmçinin münaqişə ilə bağlı İordaniyanın tutduğu ədalətli mövqenin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Nazir E.Məmmədyarov dövlətlərarası, eləcə də xalqlararası təmasların gücləndirilməsində parlament diplomatiyasının rolunun gündən-günə artdığını bildirdi. O, 2013-cü ildə İordaniya Senatı tərəfindən Xocalı soyqırımı ilə bağlı bəyanatın qəbulunun mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu dedi.
Atef Yusif Saleh əl-Taravneh İordaniya və Azərbaycan arasında münasibətlərin dostluq və qardaşlıq üzərində qurulduğunu və əlaqələrin irəlilədilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin rolunu qeyd etdi və turizm, sərmayələrin qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün perspektivlər olduğunu əlavə etdi.
O, Azərbaycanın beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədə qətiyyətli mövqeyi ilə seçildiyini deyərək, Azərbaycan hökumətinin İslamın əsl dəyərlərinin dünyada təbliği və təşviqi istiqamətində gördüyü işlərin təqdirəlayiq hal olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 12 May 2017 04:22
No: 136/17, Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Atef Yousef Saleh al-Tarawneh, Speaker of Jordan’s House of Representatives
12 May 2017 04:22
Minister Elmar Mammadyarov talked about the crucial role of high level visits in the development of relations and noted that the visit by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to Jordan and the King Abdullah II of Jordan to Azerbaijan defined new range of opportunities in further deepening and enhancing of bilateral relations.
Furthermore, E.Mammadyarov said that the current development of political relations would serve to the advancement of bilateral economic relations and in this regard mentioned the importance of Inter-Governmental Commission on trade, economy and technical cooperation.
E.Mammadyarov briefed the guests about the current status of negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed that the conflict must be solved based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within the internationally recognized borders and immediate, complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from all occupied territories of Azerbaijan has to be ensured as demanded by the relevant resolution of the UN Security Council. He also noted that the fair stance by Jordan on the conflict is highly appreciated.
Minister E.Mammadyarov talked about the role of parliamentary diplomacy in strengthening inter-state, as well as people-to-people contacts. He also emphasized the importance of adoption of statement by Jordanian Senate in 2013 on Khojaly Genocide.
Atef Yousef Saleh al-Tarawneh mentioned that the relations between Azerbaijan and Jordan are based on brotherhood and friendship and noted the significance of mutual visits in advancing the relations. He also talked about the wide range of perspectives in development of cooperation in the field of tourism, investment and the other spheres.
He said that Azerbaijan is known for its firm stance in fighting against global terrorism and highly appreciated praiseworthy efforts of Azerbaijan for promoting and presenting true values of Islam in the entire World.