No: 133/17, Xarici İşlər Nazirliyinin Şuşa şəhərinin işğalının ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən 1992-ci ilin mayın 8-də Azərbaycanın qədim Şuşa şəhəri işğal olunub. İşğalı nəticəsində Şuşa şəhəri və rayonun 30 kəndi dağıdılıb, 195 nəfər dinc sakin həlak olub, 165 nəfər yaralanıb, 58 nəfər itkin düşüb, 24 mindən çox əhali etnik təmizləməyə məruz qalıb.
Şuşa şəhərinin işğalı Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı sistematik təcavüz və işğal siyasətinin tərkib hissəsidir. Bu işğalçılıq siyasəti nəticəsində Ermənistan tərəfindən gücdən istifadə edilməklə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və onun ətrafındakı yeddi rayonu işğal edilib, işğal edilmiş ərazilərdə bir milyondan artıq azərbaycanlı qanlı etnik təmizləməyə məruz qalıb və müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən hərbi və insanlıq əleyhinə ağır cinayət əməlləri törədilib.
25 ildir işğal altında olan Şuşa şəhəri Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin ayrılmaz bir hissəsi olmaqla bərabər Azərbaycan xalqı üçün tarixi, mədəni, mənəvi və rəmzi əhəmiyyətə malikdir. “Azərbaycan musiqisinin beşiyi” və “Şərqin konservatoriyası” adlandırılan Şuşa şəhərinin işğalı ilə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni və mənəvi irsinə ağır zərbə vurulub.
Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində maddi-mədəniyyət və dini abidələrin dağıdılması, talan və təhqir edilməsi, mənimsənilməsi kimi məqsədli siyasəti çərçivəsində yalnız Şuşada memarlıq abidəsi sayılan 170-dən çox yaşayış binası və 160-dək mədəniyyət və tarixi abidə dağıdılıb, məbədgah və məscidlər təhqir və vandalizmə məruz qalıb, çox sayda nadir əlyazma nümunələri məhv edilib. Bunların içərisində Pənah xanın sarayı və kitabxanası, Xan sarayı və karvansaray, Yuxarı və Aşağı Gövhərağa, Saatlı məscidləri, Vaqifin Mavzoleyi, Natavanın evi və sair digər abidələr vardır.
Müvəqqəti işğal altında olan Dağlıq Qarabağ regionu həmişə Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olub və olacaqdır.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə Azərbaycanın ərazilərinin işğal edilməsini qınayan və Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edən 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələr qəbul edib. Təhlükəsizlik Şurası bu qətnamələrdə Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi olmasını təsdiq edib və işğalçı qüvvələrin bütün işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib. Digər beynəlxalq təşkilatlar da oxşar mövqe nümayiş etdirib.
Beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini birmənalı və qəti şəkildə dəstəkləyir və hörmət edir. Bununla beynəlxalq ictimaiyyət bir daha Ermənistana aydın edir ki, işğal nəticəsində əldə edilmiş mövcud status-kvo heç vaxt qəbul etməyəcək. Həmçinin, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması cəhdləri qəbuledilməzdir.
Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinə tam hörmətsizlik edərək və beynəlxalq hüququn ümumi qəbul olunmuş norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, hələ də öz qoşunlarını işğal olunmuş ərazilərdən çıxarmağa imtina edir, işğal edilmiş ərazilərin fiziki, demoqrafik və mədəni xüsusiyyətlərini dəyişdirir, qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş yüz minlərlə azərbaycanlının Dağlıq Qarabağ və işğal olunmuş ətraf yeddi rayona qayıtmasını və bu ərazilərdəki öz əmlakına sahib olmaq hüququnu rədd edərək hazırkı status-kvonun möhkəmlənməsinə yönəlmiş səylər göstərməyə davam edir.
Ermənistan beynəlxalq hüququn ali prinsipi olan xalqların öz müqəddəratı təyin etmə prinsipindən sui-istifadə edərək, ölkəsinin qonşu dövlət olan Azərbaycanın ərazilərini güc tətbiq etməklə, ilhaq edilməsi cəhdlərini ört- basdır etməyə çalışır. Ermənistanın Azərbaycanda yaşayan ermənilərin vəziyyətinin öz müqəddəratını təyin etmə kimi təqdim etməyə çalışmasının BMT nizamnaməsi və Helsinki yekun aktında təsbit olunmuş öz müqəddəratı təyin etmə ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Əslində öz müqəddəratını təyin etmə prinsipi etnik təmizləmə nəticəsində didərgin düşmüş Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin sayı 80 mindən artıq olan azərbaycanlı əhalisi, o cümlədən Şuşa şəhərinin 33 mindən artıq sakininin Dağlıq-Qarabağ regionuna qayıtmasını tələb edərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində onların erməni icması ilə sülh, ləyaqət və çiçəklənmə şəraitində birgə yaşayışını nəzərdə tutur.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyəti beynəlxalq hüquqa əsasən üzərinə düşən öhdəliklərinə əməl edərək Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması və öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması, danışıqlarda konstruktiv addımların atılması üçün Ermənistanın sülhə məcbur edilməsinə və ona ciddi siyasi-diplomatik təzyiqlərin göstərilməsinə çağırır.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu ilə tezliklə nizamlanmasında və regionda davamlı sülhün təmin edilməsində ən maraqlı tərəfdir. Danışıqlar Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması ilə nətəcələnməsə, Azərbaycan BMT Nizamnaməsində təsbit olunduğu kimi beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpasını təmin etmək hüququnu özündə saxlayır.

Press release 09 May 2017 04:01
No: 133/17, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occupation of the city of Shusha
09 May 2017 04:01
The armed forces of Armenia occupied an ancient Azerbaijani city of Shusha on May 8, 1992. As a result of occupation, Shusha city and 30 villages of Shusha region were destroyed, 195 innocent civilians were killed, 165 were wounded and 58 persons still remain missing. More than 24.000 inhabitants of Shusha were subjected to ethnic cleansing.
The occupation of Shusha was part of Armenia’s systematic policy of occupation and aggression against Azerbaijan. As an outcome of this policy, Armenia by use of force occupied the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts of Azerbaijan, conducted notorious ethnic cleansing against more than one million Azerbaijanis in the seized territories and committed other serious war crimes and crimes against humanity.
Along with being an inalienable part of the internationally recognized territory of Azerbaijan Shusha city, which is under occupation for 25 years has high historical, cultural, moral and symbolic meaning for the people of Azerbaijan. Occupation of Shusha city, which is called “Cradle of Azerbaijani music”, “Conservatory of the Orient” inflicted heavy damage to the cultural, spiritual and moral heritage of the people of Azerbaijan.
In the framework of Armenia’s deliberate policy of destruction, plundering, desecration and embezzlement of cultural and religious heritage of Azerbaijan in the occupied territories, only in Shusha more than 170 buildings with the status of architectural monument, 160 cultural and historical monuments, mosques, rare manuscripts were destroyed and subjected to vandalism. “Imarat of Panah khan complex” and library, Khan palace and Karvansaray, Yukhari and Ashagi Govharaga Mosques, Saatli Mosque, Mausoleum of Vagif, Natavan’s House and many others are among them.
The Nagorno-Karabakh region, which is under the temporary occupation by Armenia has always been and will remain inalienable part of Azerbaijan.
The international community supports and respects in an unequivocal and principled manner the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. It makes clear to Armenia that the current status-quo achieved as a result of occupation will never be accepted. Moreover, it demonstrates that the international community does not and will not accept attempts to change the internationally recognized borders by use of force.
In total disregard of the position of the international community and in flagrant violation of the international law, Armenia still refuses to withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan, changes physical, demographic and cultural character of the seized lands, prevents the hundreds of thousands of Azerbaijani forcibly displaced persons from returning to their homes, and exercising their right to property, tries to further consolidate the status quo of occupation.
Armenia misuses the noble principle of self- determination to cover up its attempts to annex territories of the neighboring State, Azerbaijan, by use of force. The situation, which Armenia tries to present as a self-determination of the Armenians living in Azerbaijan, has nothing in common with the principle of self-determination contained in the UN Charter and the Helsinki Final Act. In fact, the principle of self- determination requires the return of the displaced Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, consisting of more than 80.000 persons including 33.000 inhabitants of Shusha to the Nagorno-Karabakh region, where they will live together with the Armenian community in peace, dignity and prosperity within the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan calls upon the international community to force Armenia to peace and exert serious political-diplomatic pressure on Armenia to fulfill its obligations under the international law, cease occupation of Azerbaijan’s territories and withdraw its troops from the occupied lands, and engage constructively in the negotiations.
Azerbaijan is the most interested party in the soonest negotiated settlement of the conflict. However, if the negotiations fail to bring as an outcome withdrawal of the armed forces of Armenia from our occupied lands, Azerbaijan retains its inherent rights under the UN Charter to ensure the restoration of its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders.