Mətbuat şərhi 28 aprel 2017
No: 119/17, Azərbaycanın xarici işlər naziri və Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Macarıstan Respublikasının xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ölkələrimiz arasındakı hazırkı intensiv münasibətlərin tarixinin orta əsrlərə gedib çıxdığını və bu münasibətlərin XV-XVII əsrlərdə Azərbaycan dövlətləri və Macar Krallığı arasında yaranmış diplomatik əlaqələr və ticarət əməkdaşlığı üzərində qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Macarıstan arasındakı strateji tərəfdaşlıq münasibətləri və ən yüksək səviyyədə davam edən siyasi dialoqun bütün sahələrdə qarşılıqlı iş birliyinin daha da inkişaf etdirilməsinə əlverişli imkan yaratdığını bildirib.
2017-ci ilin aprel ayında Şərq tərəfdaşlığı və Vişeqrad qrupu ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin Varşavada keçirilən toplantısı çərçivəsində macarıstanlı həmkarı ilə keçirdiyi görüşü məmnunluq hissi ilə xatırlayan Elmar Məmmədyarov belə görüşlərin münasibətlərimizin bütün istiqamətlər üzrə genişlənməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. O həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, Azərbaycanın suverenliyi, ərazı bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində sülh yolu ilə həll olunmasına dair Macarıstanın davamlı və prinsipial dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 ildə Azərbaycan və Macarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini və hazırda əməkdaşlığın bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəni və humanitar sahələrdə genişlənməkdə olduğunu vurğulayıb.
Peter Siyarto Azərbaycan və Macarıstanın strateji tərəfdaş və yaxın dost ölkə olduğunu bildirərək, bunun bariz nümunəsi kimi mütəmadi olaraq keçirilən yüksək səviyyəli görüşləri və bu yaxınlarda Bakıda uğurla həyata keçirilən Macarıstan günlərini qeyd edib.
Nazir Peter Siyarto Macarıstanın ölkələrimizin maraqlarına xidmət edən ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafı və şaxələndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.

No: 119/17, Foreign Minister of Azerbaijan and Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
28 April 2017 22:23
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs and Trade of the Republic of Hungary Péter Szijjártó had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that the history of current intensified relations between our countries rooted back to the Middle Ages and stated the diplomatic ties and trade cooperation between Azerbaijani States and the Kingdom of Hungary in the XV-XVII centuries.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that the strategic partnership relations and current highest level political dialogue between Azerbaijan and Hungary creates favorable opportunities for further development of mutual cooperation in all fields.
Gladly recalling the meeting with his Hungarian counterpart within the framework of the Foreign Ministerial meeting of the Visegrad Group and Eastern Partnership countries held in Warsaw on April, 2017, Elmar Mammadyarov stressed that such meetings contribute to the enhancement of our relations in all directions. He also added that the consistent and principal support of Hungary on the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict on the basis of commonly accepted norms and principles of international law and within sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan is highly appreciated.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó noted that in the last 25 years bilateral relations between Azerbaijan and Hungary have steadily progressed and now the cooperation expands to all fields of life including the political, economic, cultural and people-to-people domains.
Péter Szijjártó stated that Azerbaijan and Hungary are strategic partners and close friends and mentioned the frequent high-level meetings and the recent successfully organized Hungarian Days in Baku as striking examples of this relationship.
Minister Péter Szijjártó stressed that Hungary remains committed to further developing and diversifying the bilateral relations serving the interests of our countries.