Mətbuat şərhi 28 aprel 2017 03:57
No: 117/17, Xarici İşlər Nazirliyi və İslam İnkişaf Bankının birgə seminarı haqqında Mətbuat xidmətinin məlumatı
28 aprel 2017 03:57
27-28 aprel 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində “Azərbaycan Respublikasının Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzvlüyü prosesi” mövzusunda İslam İnkişaf Bankının və Xarici İşlər Nazirliyinin iki günlük birgə seminarı keçirilir.
Seminarın birinci günü ticarət mövzuları müzakirə edilib. Bu sıraya ÜTT-nin tarixi və funksiyaları, ÜTT əsas sazişləri, Azərbaycanın ÜTT-yə üzv olması prosesinin hazırkı vəziyyəti və dövlətlərin ÜTT üzv olmaqda əsas məqsədləri daxildir.
İkinci gün seminar iştirakçıları ÜTT-yə üzv olmaqla bağlı danışıqlar aparan qrupun üzvləri olacaqdır. Bu xüsusda müzakirə ediləcək əsas məsələlər hazırda danışıqlar mövzusu olan kənd təsərrüfatı, ticarətin asanlaşdırılması, sanitar və fitosanitar tədbirlər, ticarətə texniki maneələr, xidmətlər sahəsində tədbiq edilən tənzimləyici qaydalar, ÜTT çərçivəsində enerji məsələləri və digər məqamlar olacaqdır.

No: 117/17, Press-release on joint workshop of Islamic Development Bank and MFA Azerbaijan
A workshop on the topic of “Accession of the Republic of Azerbaijan to the World Trade Organization” is being jointly organized by the Islamic Development Bank and Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on April 27 – 28, 2017 in Baku, Azerbaijan.
The workshop consists of two days. The first day is intended to enhance the knowledge and skills of the diplomats and government officials on trade topics, such as the history and functioning of the WTO and its core agreements, Azerbaijan’s WTO accession process and the need for the governments to seek accession.
The second day is intended for the WTO accession negotiating team and is organized on more specific topics such as agricultural negotiations, trade facilitation, sanitary-phytosanitary measures and technical barriers to trade, services regulations, energy in the WTO and other relevant topics.
It is envisaged that approximately fifty government officials and diplomats will benefit from the workshop.