Mətbuat şərhi 27 aprel 2017
No: 114/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyinin kontinental Avropa idarəsinin rəisi Florans Manjənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və hər iki ölkə prezidentinin qarşılıqlı səfərlərinin ikitərəfli münasibətlərə mühüm töhfələr verdiyi xüsusi vurğulandı.
Florans Manjən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu ilin martında Fransaya baş tutan səfərini çox məhsuldar olduğunu dedi və ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırdı. O, həmçinin, Fransa şirkətlərinin Azərbaycanda iqtisadiyyatın müxtəlif sferasında, xüsusən də kənd təsərrüfatı, enerji və nəqliyyat sahələrində işləməkdə maraqlı olduqlarını qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov enerji sahəsində iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığın mövcudluğunu misal çəkərək, digər sahələrdə də fransız şirkətlərinin fəaliyyəti üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdi. Nazir TAP layihəsi, eləcə də Şimal-Cənub və Şərq-Qərb dəhlizləri üzrə görülən işlər, habelə bu layihələrin perspektivlərindən danışdı.
Florans Manjən iki fransız bankının sözügedən layihələrinin maliyyələşdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında “Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş” layihəsi üzrə aparılan danışıqlara toxundu. Fransalı diplomat ölkəsinin Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin genişləndirilməsini və bu sazişin tezliklə imzalanmasını dəstəklədiyini bildirdi.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesindən söz açdı və həlli uzadılmış münaqişələrin həllinə münasibətdə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət kimi vahid prinsiplərdən çıxış edilməsinin vacibliyini qeyd etdi. O, zor gücünə dövlətlərin tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsinin qəbuledilməzliyini və bunun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğunu diqqətə çatdırdı. O, həmçinin, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları səviyyəsində dəfələrlə bəyan etdikləri kimi indiki status-quonu qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu qeyd etdi.

Press release 27 April 2017
No: 114/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov recieved the delegation led by Florans Manjen, Director of Continental Europe Department of the Ministry of Foreign Affairs and International Development of the French Republic
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of relations and emphasized that the mutual visits of the presidents of both countries gave further impetus to the bilateral cooperation.
Florans Manjen mentioned that the visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to France in March of this year was very productive and stated that there is high-level political dialogue between our countries. She also added that French companies remain interested to work in various spheres of the economy, especially, in the fields of agriculture, energy and transport in Azerbaijan.
Citing the successful cooperation in energy field between the two countries Minister Elmar Mammadyarov said that there are favourable opportunities in other areas for French companies as well. Minister put an emphasis on works related to TAP project, as well as North-South and East-West corridors and prospects of these projects.
Florans Manjen informed that two French banks are interested to participate in financing of abovementioned projects.
Minister Elmar Mammadyarov touched upon the current status of negotiation process on the draft strategic partnership agreement between the Republic of Azerbaijan and the European Union. French diplomat stated that her country supports the enhancement of the relations between Azerbaijan and EU and the signing of this agreement soon.
Minister also highlighted the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stated the importance of applying the principles of territorial integrity, sovereignty, independence and inviolability of borders of states within the internationally recognized borders in a holistic manner in respect of protracted conflicts. He added that changing the recognized borders of states by use of force is unacceptable and this is contrary to the norms and principles of international law. Minister reiterated that the current status-quo is unacceptable and unsustainable as was repeatedly declared at the level of heads of state of OSCE Minsk Group co-chair countries.