No: 112/17, Litva Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bu ölkənin Baş naziri Saulis Skvernyalis ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycan və Litva arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsi və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
İqtisadi-ticarət əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanan görüşdə Hökumətlərarası birgə Komissiyanın fəaliyyətinə nəzər salınıb və bu ilin ikinci yarısında komissiyanın növbəti iclasının keçiriləcəyi bildirilib. Hökumətlərarası komissiyanın gündəliyində duran aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və ki ölkə arasında kənd-təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, turizm, elm-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların olduğu qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Şərq-Qərb dəhlizləri barədə məlumat verdi, bu layihələrin iqtisadi və vaxt baxımından üstünlüklərindən danışdı. Baltik, Qara və Xəzər dənizi hövlərinin əlaqələndirilməsinə dair Litvanın təşəbbüsü kontekstində Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin vəd etdiyi imkanlar qeyd olundu.
Nazir, həmçinin, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxundu və münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.

No: 112/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Saulius Skvernelis, the Prime Minister of the Republic of Lithuania within his official visit to this country
At the meeting, the current status of the relations and prospects of cooperation between Azerbaijan and Lithuania was discussed.
During the meeting, the sides put an emphasis on further development of economic-trade relations and in this context, reviewed the activity of Joint Intergovernmental Commission. While noting that next meeting of the Commission will be held in the second half of this year the interlocutors exchanged their views on the agenda of Commission. It was stressed that there is wide potential to develop cooperation in the fields of agriculture, energy, transport, tourism, education and other spheres between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov briefed Prime Minister Saulius Skvernelis about the transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, as well as North-South, East-West corridors and advantages of these routes in terms of efficiency and delivery. The perspective opportunities provided by North-South, East-West transport corridors were also underlined in the context of Lithuania’s initiative on linking the Baltic, Black and Caspian Sea basins.
Minister Mammadyarov also touched upon the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and reiterated that the conflict must be resolved on the basis of norms and principles of international law, the UN Security Council resolutions in the framework of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders.