No: 111/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Litva Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Vilnüs Universitetində Azərbaycan Auditoriyasının açılış mərasimində iştirak edib
26 aprel 2017 00:28
Azərbaycan Auditoriyasının açılış mərasimində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovu Litvanın xarici işlər nazirinin müavini Daurius Skuçevius və Universitetin rektoru Arturas Zukauskas müşayiət edib.
Vilnüs Universitetində Azərbaycan auditoriyasının yaradılması universitetin müəllim və tələbə kollektivinin Azərbaycanın həqiqətləri, tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, incəsənəti barəsində məlumatlandırmaq, Azərbaycan ilə əlaqədar elmi-tədqiqat işlərinə dəstək vermək məqsədi daşıyır.
Azərbaycan üslubunda tərtib olunan auditoriyada seminar, mühazirə, film təqdimatı kimi müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Auditoriyada ölkəmizə dair çoxsaylı kitablar, eləcə də litva dilində Azərbaycan haqqında dərc edilmiş nəşrlər və digər əyani vasitələr də yer alıb.
Auditoriya ilə tanış olan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov mərkəzin iki ölkə arasında elmi və humanitar xarakterli təmasların təşviqinə, tələbələrarası əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə ümidvarlığını ifadə edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan auditoriyasının açılışında iştirak edən litvalı jurnalistlərin suallarını cavablandırıb. Həmçinin Vilnüs Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb.
Vilnüs Universiteti Şərqi Avropanın ən qədim universitetlərindən biridir. Universitetdə Azərbaycandan 44 nəfər tələbə təhsil alır.

No: 111/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the opening ceremony of Azerbaijani Auditorium at the Vilnius University within his official visit to the Republic of Lithuania
At the opening ceremony of Azerbaijani Auditorium Foreign Minister Elmar Mammadyarov was accompanied by Darius Skusevičius, the Vice-Minister of Foreign Affairs of Lithuania and Artūras Žukauskas, the Rector of Vilnius University.
Establishment of Azerbaijani Auditorium at the Vilnius University aims at raising awareness of faculty and students of the University about realities of Azerbaijan, its history, literature, art, as well as supporting academic research activities related to our country.
The Auditorium designed in Azerbaijani style will provide venue for various events, such as seminars, lectures, movie presentations and others. A number of books on our country, as well as publications on Azerbaijan in Lithuanian language and other visual tools are also available in the Auditorium.
After getting acquainted with the Auditorium Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed his conviction that the center will contribute to the promotion of adacemic and humanitarian ties and strengthening contacts between students of two countries.
While visiting Auditorium Minister Elmar Mammadyarov gave a brief interview to Lithuanian journalists and also met with Azerbaijani students studying at the Vilnius University.
Vilnius University is one of the oldest universities of Eastern Europe. 44 Azerbaijani students are enrolled at Vilnius University.