No: 109/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Litva Respublikası Seyminin sədr müavini Gediminas Kirkilas ilə görüşüb
25 aprel 2017 04:13
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Litva Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Seyminin sədr müavini Gediminas Kirkilas, Xarici Əlaqələr üzrə Komitəsinin Sədri Yuozas Bernatonis və Azərbaycan Respublikası ilə Parlamentlərarası Əlaqələr üzrə Qrupunun rəhbəri Valeriyus Simulik və qrupun digər üzvləri ilə geniş tərkibdə görüş keçirdi.
Görüşdə Azərbaycan və Litva arasında diplomatik münasibətlərin 1918-ci ildə yaradıldığı vurğulanaraq Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətində Litvanın Konsulluğunun fəalliyyət göstərdiyi və gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin yaradılmasının 100 illiyinin qeyd olunacağı diqqətə çatdırıldı. Bu əlamətdar hadisə çərçivəsində hər iki ölkənin parlamentləri və digər qurumları səviyyəsində yubiley xarakterli müxtəlif tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyi qeyd olundu.
Keçirilmiş görüşlər əsnasında Azərbaycan və Litva arasında dostluq münasibətlərinin müxtəlif sahələr üzrə inkişafından məmnunluq ifadə edildi və ikitərəfli əlaqələrin dərinləşdirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Həmçinin, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün birgə səylərin artırılması vacibliyi önə çəkildi.
Eyni zamanda parlamentlərarası diplomatiyanın əhəmiyyətinə toxunularaq bu xüsusda parlamentlərarası işçi qrupları səviyyəsində mütəmadi təmasların vacibliyi vurğulandı. İkitərəfli formatla yanaşı, Azərbaycan və Litvanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurlu əməkdaşlığı qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələri və hal-hazırda Aİ ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığa dair saziş layihəsi üzərində aparılan danışıqlar barədə həmsöhbətlərə məlumat verdi. Litvanın Azərbaycanın Aİ ilə əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə verdiyi dəstək təqdir olundu.
Görüşdə həmçinin nəqliyyat dəhlizləri layihəsi, o cümlədən Şimal-Cənub layihəsinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilərək, bu layihənin Hind okeanı hövzəsi ilə Baltik regionu arasında dəmir yol vasitəsilə uzlaşma yarada biləcəyi və nəticə etibarilə, Litvanın şirkətlərinin də bundan faydalanacağı diqqətə çatdırıldı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həlli edilməli olduğunu və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə əsasən Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılmalı olduğunu diqqətə çatdırdı. O əlavə etdi ki, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdləri qəbuledilməzdir.
Görüş əsnasında qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 25 April 2017 04:13
No: 109/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Gediminas Kirkilas, deputy chairman of the Seimas of the Republic of Lithuania
25 April 2017 04:13
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Gediminas Kirkilas, deputy chairman of the Seimas of the Republic of Lithuania, Juozas Bernatonis, chairman of Committee on Foreign Relations and Valerijus Simulik, chairman of inter-parliamentary Working Group on Azerbaijan, and the members of the Group within his official visit to Lithuania.
Stressing the noteworthy fact that the diplomatic relations between Azerbaijan and Lithuania was established in 1918 and Lithuanian Consulate was presented in Azerbaijan Democratic Republic, sides gladly mentioned that 100th year anniversary of establishment of diplomatic relations will be celebrated next year. The importance of holding events on the occasion of 100th anniversary of diplomatic relations at the level of parliaments and the other bodies was also mentioned.
Sides also expressed satisfaction with the development of friendly relations in various fields of cooperation and noted the importance of mutual visits in further deepening of bilateral relations. Importance of redoubling of joint efforts for further development of economic-trade relations was also emphasized.
Underlining the importance of parliamentary diplomacy, sides talked about the necessity of maintaining regular contacts between parliamentary working groups. Successful cooperation not only in bilateral platform, but also within international organizations between Azerbaijan and Lithuania was also mentioned at the meeting.
Minister E.Mammadyarov briefed interlocutors about Azerbaijan-European Union relations, as well as the current status of negotiation on strategic partnership Agreement between Azerbaijan and the European Union. The support by the Lithuanian Government to the development of relations between Azerbaijan and the European Union was also praised.
Furthermore, importance of current transport projects, especially North-South corridor was mentioned in the light of favorable opportunities for Lithuanian companies, as the project holds the potential for providing connectivity between Indian Ocean basin with Baltic region by means of railway.
Talking about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict E.Mammadyarov stressed that the conflict must be solved based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders, and the demands of relevant UN Security Council resolutions on immediate, complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from all occupied territories of Azerbaijan must be ensured. He added that change of internationally recognized borders by use of force is unacceptable.