Mətbuat şərhi 21 aprel 2017
No: 105/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyanın iqtisadi inkişaf naziri Karlo Kalenda ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Italiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin iqtisadi inkişaf naziri Karlo Kalenda ilə görüşüb.
Görüşdə nazirlər Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsi və müxtəlif sahələr üzrə hərtərəfli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə etdilər. Ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi münasibətlərin yüksək səviyyəsini təqdir edərək, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin strateji xarakter daşıdığını bildirdi və bunun 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə”də əks olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu vurğuladı və ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, enerji, neft-kimya, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini qeyd etdi.
Karlo Kalenda Azərbaycanı ölkəsi üçün önəmli iqtisadi tərəfdaş adlandırdı. O, bu ilin fevral ayında Azərbaycana səfərini xatırlatdı və Azərbaycan-İtaliya biznes forumunun işini təqdir etdi.
İtaliya şirkətlərinin Azərbaycanda, xüsusən enerji sektorunda uğurlu fəaliyyəti qeyd edilərək, bu uğurlu əməkdaşlığın qeyri-neft sektorlarında da davam etdirilməsi üçün zəruri addımların atılmasının vacibliyi bildirildi.
Görüşdə Cənubi Qaz Dəhlizinin İtaliyaya əlavə qaz təchizatı nöqteyi-nəzərdən əhəmiyyəti qeyd edildi, çoxsaylı italyan şirkətlərinin bu layihənin realizasiyası çərçivəsində çoxmilyardardlıq müqavilələr əldə etməsi vurğulandı.
Tərəflər, habelə transmilli nəqliyyat dəhlizləri və onların inkişafına töhfə verəcək layihələrin reallaşdırılması istiqamətində birgə səylər ətrafında da geniş fikir mübadiləsi apardılar.

No: 105/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Carlo Calenda, Minister of Economic Development of Italy
At the meeting, the Ministers expressed satisfaction with the level of bilateral relationship and comprehensive cooperation in various fields between Azerbaijan and Italy. Commending high level political and economical relations between the two countries, they stressed the importance of making joint efforts to further strengthen this cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov characterized the relations between Azerbaijan and Italy as of strategic nature and added that this was also reflected in “Joint Declaration on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy” signed during the official visit of H.E. Mr Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan to Italy in 2014 . He also stressed that Italy is a main trade partner of our country in the European Union and the political, economic, energy, petrochemical, transport, tourism and humanitarian cooperation is successfully developing between our countries.
Carlo Calenda mentioned that Azerbaijan is a significant economic partner for his country. He also recalled his last visit to Azerbaijan in February of this year and commended the activity of Azerbaijan-Italy Business Forum.
At the meeting, the importance of Southern Gas Project in terms of additional gas supply was noted and stressed that Italian companies get multi-billion contracts with realization of this project.
The sides exchanged their views on the transnational transport corridors and joint efforts towards the realization of projects that will contribute to their development.