Mətbuat şərhi 19 yanvar 2017 07:10
No: 07/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Yusif Əl Osaymin ilə görüşüb
19 yanvar 2017 07:10
Kuala-Lumpur şəhərində keçirilən İƏT-ə üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin fövqəladə iclasında iştirak etmək üçün Malayziya Respublikasına səfər edən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Yusif Əl Osaymin ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İƏT arasında əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Baş katib Yusif Əl Osaymin Azərbaycanın İƏT-in üzvü kimi fəal rolunu və təşkilatın işinə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirdi və ölkəmizlə əməkdaşlığın bundan sonra da yüksək səviyyədə davam edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Elmar Məmmədyarov 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı haqqında həmsöhbətə məlumat verdi. İƏT Baş Katibi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu Sərəncamının yüksək qiymətləndirildiyini və təqdir edildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Azərbaycanın İƏT çərçivəsində həmrəyliyin güclənməsi naminə səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edərək ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi İslam Həmrəylik Oyunlarının bu məqsədin inkişafına xüsusi töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. İƏT Baş katibini Azərbaycana səfərə dəvət edən nazir təşkilata üzv dövlətlərin idmançılarının qarşıdan gələn İslam Oyunlarında fəal iştirak edəcəyinə ümidvarlığını bildirdi. İƏT Baş katibi dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdi.
Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair Kontakt Qrupunun yaradılmasının və onun ilk təsisat iclasının keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu diqqətə çatdırdı. O, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişə ilə bağlı ölkəmizin haqlı və ədalətli mövqeyinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini əsas tutaraq birmənalı şəkildə dəstəklənməsinə və bu xüsusda qəbul edilmiş qətnamə və bəyanatlara görə İƏT Baş katibi və üzv dövlətlərə öz təşəkkürünü bildirdi.
Görüşdə İƏT-in gündəliyində duran mövzular, Rohinqa müsəlmanlarının vəziyyəti, terrorizmə və İsmafobiya meyllərinə qarşı mübarizə kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No: 07/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Dr. Yousef Al Othaimeen, the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC)
19 January 2017 07:10
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Dr. Yousef Al Othaimeen, the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on the sidelines of his visit to Malaysia to participate in the OIC Emergency Ministerial Meeting to be held in Kuala Lumpur.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the level of current cooperation between Azerbaijan and the OIC and exchanged views on the other issues of mutual concern.
The Secretary General Yousef Al Othaimeen highly appreciated the active role of Azerbaijan as an OIC Member State and its contribution to the activities of the Organization and expressed his confidence that the cooperation with Azerbaijan will further be continued at the highest level.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring the year of 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan. The OIC Secretary General mentioned that this Decree of the President of the Republic of Azerbaijan is highly appreciated and commended.
Minister said that Azerbaijan will spare no efforts to strengthen solidarity within the OIC and expressed his assurance that the Islamic Solidarity Games to be hosted by Azerbaijan will make tangible contribution to the development of this goal.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov invited Secretary General Yousef Al Othaimeen to Azerbaijan and expressed his hope that the athletes of the OIC Member States will actively participate in the upcoming Islamic Solidarity Games. The OIC Secretary General has kindly accepted the invitation.
Elmar Mammadyarov commended the establishment of the Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan within OIC and its first constitutive session. He also expressed his appreciation to the OIC Secretary General and Member States for unequivocally supporting Azerbaijan’s fair position on the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on the norms and principles of international law. In this context, he also underlined the resolutions and statements adopted by OIC on the conflict.
At the meeting, the sides exchanged their views on the issues such as the situation of Rohingya Muslims, fighting against terrorism and trends of Islamophobia, also the subjects on the agenda of the OIC.