No: 063/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri və İsveçrə-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun sədri Filippo Lombardi ilə görüşüb
14 mart 2018 20:32
Görüş zamanı tərəflər İsveçrə və Azərbaycan arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən parlament səviyyəsində əməkdaşlığın hazırkı durumu və gələcək perspektivləri barədə fikir mübadiləsi apardılar. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında parlament diplomatiyasının mühüm rol oynadığı diqqətə çəkildi.Nazir Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında fəal siyasi dialoqun mövcudluğunu təqdir edərək, həmsöhbəti iki ölkə arasındakı siyasi təmaslar və həyata keçirilən iqtisadi layihələr barədə məlumatlandırdı. Bu xüsusda, nazir 70-dən artıq İsveçrə şirkətinin Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd edərək, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın daha da artırılması üçün geniş potensialın mövcudluğunu ifadə etdi.
Cənab F. Lombardi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin İsveçrədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi və hər iki ölkənin iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin təşfiq edilməsinin əhəmiyətini qeyd etdi.

Press release 14 March 2018 20:32
No: 063/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Filippo Lombardi, Member of the Council of States (Swiss Senate), President of the Foreign Affairs Committee of the Council and Chairman of the Swiss-Azerbaijani Parliamentary Friendship Group
14 March 2018 20:32
During the meeting, the sides exchanged views on the current level and prospects of cooperation between Switzerland and Azerbaijan in variety of areas, including at the parliamentary level. At the meeting the role of parliamentary diplomacy in the development of relations between our countries was stressed.
Minister Elmar Mammadyarov praising the active political dialogue between our countries, briefed his interlocutor about political ties and ongoing economic projects between the two countries. In this regard, noting the successful activity of more than 70 Swiss companies in Azerbaijan, minister underlined the existence of wide potential for the further expansion of mutually beneficial economic cooperation.
Mr. Lombardi noted the activities of the State Oil Company of Azerbaijan in Switzerland with appreciation and highlighted the importance of direct contacts between business communities of both countries.