No: 039/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Münhen təhlükəsizlik konfransı çərçivəsində Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Han ilə görüşüb
19 fevral 2018 04:18
Görüş zamanı Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, enerji, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci ilin fevral ayında Brüsselə səfərini xatırladaraq bu səfərin Azərbaycan və Avropa Ittifaqı (Aİ) arasındakı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Nazir Azərbaycanın Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Sammitində bütün tərəfdaş dövlətlərin, o cümlədən Azərbaycanın vahid prinsiplər əsasında beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə ifadə olunan dəstəyin təqdir olunduğunu dedi. Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə bu ilin 11 aprel tarixində konstitusiyaya uyğun olaraq ölkəmizdə növbədənkənar prezident seçkilərinin keçiriləcəyi barədə məlumat verdi.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlığa dair Saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqlara toxunuldu.
Tərəflər enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi apardılar və Bakıda 15 fevralda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının IV nazirlər iclasının uğurla keçdiyini vurğuladılar. Uzlaşma (connectivity) və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yolu və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin əhəmiyyəti vurğulandı. Enerji məsələləri ilə bərabər təhlükəsizlik və nəqliyyat sahələrində də Aİ ilə Azərbaycan arasında dialoq mexanizminin yaradılması müsbət addım kimi qiymətləndirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə cari danışıqlar barədə məlumata verərək işğala əsaslanan mövcud status-kvonun dəyişdirilməsi və münaqişənin siyasi həllində irəliləyişə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 19 February 2018 04:18
No: 039/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Johannes Hahn, the EU Commissioner on the sidelines of Munich Security
19 February 2018 04:18
Conference During the meeting, the sides discussed cooperation in the political, economic, trade, transport, energy, humanitarian and other spheres between the European Union and Azerbaijan.Elmar Mammadyarov recalled the visit of the President Ilham Aliyev to Brussels in February 2017, stressing that this visit was of particular importance for the development of cooperation between Azerbaijan and the European Union (EU).The Minister said Azerbaijan appreciated the support for territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders of all partner countries, including Azerbaijan in the Final Communique of the EU Eastern Partnership Brussels Summit. Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor about planned extraordinary presidential elections on April 11 this year in accordance with the constitution.
The negotiations on the Partnership Agreement between Azerbaijan and the European Union was also discussed at the meeting.
The sides also exchanged views on energy cooperation and stressed the successful holding of the 4th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council held on 15 February in Baku. The importance of the Baku-Tbilisi-Kars railway and the East-West transport corridor in general were emphasized as part of the cooperation in the field of connectivity and transport. Establishing a dialogue mechanism between the EU and Azerbaijan in the field of security and transport, along with energy issues, was considered as a positive step.
The Minister Elmar Mammadyarov informed the interlocutor about the current negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and noted that the Armenia's troops should be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the demands of the UN Security Council resolutions to change the existing status quo based on occupation and to achieve progress in political settlement of conflict.