Mətbuat şərhi 19 fevral 2018 04:10
No: 038/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Angeliono Alfano ilə görüşüb
19 fevral 2018 04:10
Münhen Təhlükəsizlik Konfransında iştirak etmək üçün Almaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Angeliono Alfano ilə görüşüb
Azərbaycan və İtaliya arasında bir sıra sahələrdə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu qeyd edən nazirlər əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi baxımından yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
İtaliyalı nazir Azərbaycanı İtaliyanın etibarlı tərəfdaşı adlandırdı və ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiklərini dedi. Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliyanın ölkəmizin Avropa İttifaqında ən mühüm tərəfdaşlarından biri olduğunu və Azərbaycanın bu ölkə ilə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Tərəflər ölkələr arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq, Cənub Qaz Dəhlizi və bu xüsusda TANAP və TAP layihələrinin vacibliyini vurğuladılar. İtaliyalı nazir ölkəsinin qaz təchizatının şaxələndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində sözügedən layihələrin əhəmiyyətini qeyd etdi. Bu xüsusda, 2018-ci ilin 15 fevral tarixində Bakıda keçirilmiş Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin dördüncü toplantısının yekunları yüksək qiymətləndirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri, habelə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu haqqında məlumat verərək bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
2018-ci ildə ATƏT-ə sədrlik İtaliyaya keçdiyini vurğulayan nazir Məmmədyarov ATƏT-in 2018-ci il üzrə fəaliyyətdə olan sədri kimi İtaliyanın prioritetləri sırasına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi və səyləri ilə həll edilməsinin daxil edilməsini yüksək qiymətləndirdi. Danışıqlar prosesinin gedişi barədə məlumat verən Elmar Məmmədyarov əlavə etdi ki, münaqişənin həllinin əsasını təşkil edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və ATƏT sənədlərinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması təmin olunmalıdır.
Görüşdə həmçinin, Avropa İttifaqı çərçivəsində əməkdaşlıq, qarşılıqlı maraq kəsb edən regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 19 February 2018 04:10
No: 038/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Italian Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Angelino Alfano
19 February 2018 04:10
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Italian Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Angelino Alfano on the sidelines of Munich Security Conference
Noting the close cooperation between Azerbaijan and Italy in different spheres the Ministers stressed the importance of high-level mutual visits for further development of relations.
Italian Minister said that Azerbaijan is a reliable partner of Italy and his country attaches particular importance to its cooperation with Azerbaijan. Noting partnership ties between our countries Minister Elmar Mammadyarov stressed that Italy is Azerbaijan’s one of the most important partners in the European Union and Azerbaijan is interested in further strengthening the cooperation with Italy.
Ministers stressed the strategic importance of cooperation in energy field between the countries and in this regard, special emphasize was made to the Southern Gas Corridor and TANAP and TAP projects. Italian Minister underlined the significance of the above-mentioned projects in diversification of gas supplies and ensuring energy security of his country. The sides praised the results of Fourth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor held in Baku on February 15, 2018.
Briefing on the North-South and East-West transport corridors, as well as the Baku-Tbilisi-Kars Railway project Minister Elmar Mammadyarov touched upon the necessity of cooperation in this area.
Noting Italy’s OSCE Chairperson-in-Office in 2018 Minister Mammadyarov highly appreciated the inclusion of the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict via the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs into the priorities of Italian OSCE Chairmanship. Minister Elmar Mammadyarov talked about the current status of negotiation process on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed that troops of Armenia should be fully, immediately and unconditionally withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with relevant resolutions of the UN Security Council and OSCE documents, which constitute the basis for resolution of the conflict.