Mətbuat şərhi 10 fevral 2018
No: 027/18, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqı – Azərbaycan Əməkdaşlıq Şurasının 15-ci iclasında çıxışı
Brüssel, 9 fevral 2018-ci il
Mən sizin hamınızı bir daha salamlayıram və ümid edirəm ki, bugünkü ikitərəfli münasibətlərimiz və gələcək perspektivlərimiz üzrə açıq fikir mübadiləsi əməkdaşlığımızın daha da inkişaf etdirilməsi yollarını və vasitələrini müəyyən etməyə imkan verəcək.
2017-ci il əməkdaşlığımızın inkişaf etdirilməsi üçün məhsuldar və perspektivli olduğunu sübut etdi. Azərbaycan prezidentinin 2017-ci ilin fevral ayında Brüsselə səfəri bu sahədə mühüm rol oynayıb. Yeni ikitərəfli sənəd üzərində danışıqlar prosesinin rəsmi başlanması və hər iki tərəfdən yüksək səviyyəli bəyanatlar qarşılıqlı maraqların olduğunu göstərdi.
Brüsseldə keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı Sammiti Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) çərçivəsində əməkdaşlığın regionda çətin vəziyyətin real nəzərə alınması və Şərq Tərəfdaşlığının gətirə biləcəyi faydalar və potensial əlavə dəyərlərə əsaslanmalı olduğunu sübuta yetirdi. “2020-ci ilədək 20 çatdırılma” (20 Deliverables by 2020) bizi aydın müəyyən məqsədlərlə müvafiq əməkdaşlıq sahələri, istəklər və həyata keçiriləcək zaman çərçivələrinə diqqət yetirməyə imkan verir.
Üç illik aradan sonra biz Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinin (TƏS) dialoq mexanizmlərini yenidən başladıq və müvafiq alt-komitə və Parlament əməkdaşlıq komitəsi iclasları keçirildi. İki tərəf Avropa İttifaqı - Azərbaycan Tərəfdaşlığı prioritetləri (2018-2020) üzrə məsləhətləşmə prosesi ilə məşğul oldu və biz bu mühüm sənədin yekunlaşdırılmasını dəstəkləyirik.
Biz Avropa Qonşuluq Siyasətinə (ENP) fərqlilik, çeviklik və daha çox sahiblik prinsiplərini inteqrasiya etmək və 2015-2017-ci illər üçün yenidən işlənmiş ENP Avropa İttifaqı-Azərbaycan Tərəqqi Hesabatının hazırlanması prosesində Aİ-nin əməkdaşlığını yüksək qiymətləndiririk.
Bu gün Azərbaycan Avropa İttifaqı ölkələri ilə Cənubi Qafqazda Aİ-nin ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Belə ki, Azərbaycanın ticarət dövriyyəsinin 46% Aİ-nin payına düşür. Avropa İttifaqı da Azərbaycanda ən böyük investorudur və son 10 ildə Aİ üzv ölkələr tərəfindən iqtisadiyyatımıza həm neft, həm də qeyri-neft sektorunda 20 milyard dollardan artıq sərmayə qoyulmuşdur.
Enerji əməkdaşlığı ikitərəfli gündəlikdə mühüm yer tutur. Biz enerji mənbələri və marşrutları diversifikasiya etmək və birbaşa enerji və nəqliyyat əlaqələri qurmaq kimi Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında birgə məqsədlərə cavab verən Avropada ən böyük infrastruktur və enerji layihəsi olan Cənub Qaz Dəhlizinin (SGC) təşviqi və həyata keçirilməsi yolu ilə enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığımızı davam etdiririk.
Mobillik və insanlar arasında əlaqələrin təşviqi Aİ ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələrin əsas hissəsini təşkil edir. Biz hesab edirik ki, reabilitasiya və viza rejiminin sadələşdirilməsi üzrə sazişlərin uğurla həyata keçirilməsi Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında viza azadlığına dair dialoqa başlamaq üçün yol açmalıdır.
Artıq 30 ilə yaxın dövrdür ki, Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsi olan Ermənistan digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı gücdən istifadə edir və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizini hərbi işğal altında saxlayır. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğu münaqişənin həll edilməməsində əsas səbəbdir və regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdiddir.
Status-kvonun dəyişdirilməsi və münaqişənin danışıqlar yolu ilə tezliklə həllində ən maraqlı tərəf olaraq Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin münaqişənin həlli ilə əlaqədar mövqeyini dəstəkləyir. Beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qərarları və müvafiq sənədləri, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində təsbit olunub. BMT TŞ-nın qətnamələrində tələb olunduğu kimi təxirə salınmadan Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması təmin olunmalıdır.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qanunsuz qondarma rejimin təmsilçilərinin Avropa İttifaqı ölkələrinə səfərləri narahatlıq doğuran məqamdır. Bu qəbildən olan səfərlər Avropa İttifaqı ilə Ermənistan arasında vizaların sadələşdirilməsi və readmissiya haqqında sazişin və Şenqen visa rejiminin pozulması ilə müşayiət olunur. Bununla bərabər, Avropa İttifaqının üzv dövlətlərində olan hüquqi və fiziki şəxslərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyətləri ciddi narahatlıq doğuran başqa bir məsələdir.

Press release 10 February 2018
No: 027/18, Statement by Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 15th Azerbaijan-EU Cooperation Council meeting
Brussels, 9 February 2018
Allow me to greet you all once again and express hope that today’s open exchange on state of our bilateral relations and prospects ahead will allow us to identify ways and means for further development of this cooperation.
2017 proved to be productive and promising for advancement of our cooperation agenda. The visit of the President of Azerbaijan to Brussels in February 2017 played a crucial enabling role in this regard. Official launch of negotiations process on new bilateral document and high level statements from both sides indicated to mutual ambitions.
Eastern Partnership Summit in Brussels proved that cooperation within EaP should be based on realistic consideration of challenging situation in the region and focus on benefits and potential added value that EaP could bring. “20 Deliverables by 2020” will enable us to concentrate on pertinent areas of cooperation with clear cut goals, aspirations and timeframes for their implementation.
After three-year hiatus, we resumed PCA dialogue mechanisms - relevant subcommittee and parliamentary cooperation committee meetings were convened. Two sides have engaged in a consultations process on a new EU – Azerbaijan Partnership Priorities (2018-2020) and we are on the verge of finalizing this important document.
We welcome the steps to integrate the principles of differentiation, flexibility and greater ownership into new ENP and appreciate the EU’s cooperation in the preparation process of the revised ENP EU-Azerbaijan Progress Report for 2015-2017.
Today Azerbaijan is EU’s largest trade partner in the South Caucasus with EU countries account for 46% of Azerbaijan’s trade turnover. The EU is also the biggest investor in Azerbaijan as in last 10 years more than 20 billion dollars were invested by EU member states to our economy both in oil and non-oil sectors.
Energy cooperation stands high in our bilateral agenda. We continue and intensify our strategic partnership on energy through the promotion and implementation of the Southern Gas Corridor (SGC) – largest infrastructure and energy project in Europe that corresponds to the shared objectives of EU and Azerbaijan to diversify energy sources and routes and establish direct energy and transport links.
Promotion of the mobility and people-to-people contacts is an important dimension of EU-Azerbaijan interaction. We do believe that the successful implementation of readmission and visa facilitation agreements should pave the way for launching the dialogue on visa liberalization between EU and Azerbaijan.
It is already third decade that Armenia- a member of the EaP has been using force against the sovereignty and territorial integrity of another member of the EAP and continues to keep the one-fifth of Azerbaijan’s internationally recognized territories under the military occupation. The unlawful presence of the armed forces of Armenia in the territories of Azerbaijan remains the major cause of non-settlement of the conflict and undermines the regional peace and security.
As the most interested party in changing the status-quo and the soonest negotiated settlement of the conflict Azerbaijan supports the position of the international community reflected in numerous decisions and related documents of the international organizations, including UN SC resolutions, to start implementing without delay the plan of withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan.
Visits of agents of illegal puppet regime installed in occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan to EU countries is of great concern. The visit of agents of puppet regime takes place in flagrant abuse of EU-Armenia Visa Facilitation Agreement and Shengen visa regime. Illegal economic or other activities of legal and physical persons of EU countries in the occupied territories of Azerbaijan are yet another matter of serious concern.