Mətbuat şərhi 14 may 2015
NATO-nun Əfqanıstanda Qətiyyətli dəstək missiyasına töhfə verən dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin iclasında Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Hörmətli nazir Çavuşoğlu və nazir Rəbbani,
Ev sahibi olaraq ecazkar Antalya şəhərində göstərdiyi heyrətamiz qonaqpərvərliyə görə Türkiyəyə təşəkkürümüzün ifadə olunmasında hamının mənimlə razı olacağına əmin olaraq, Türkiyə hökumətinə və dostum nazir Çavuşoğluna minnətdarlığımı ifadə edirəm.
Burada olmağıma görə ikiqat sevinc hissi keçirirəm, belə ki, qardaş Türkiyədəm və Qətiyyətli dəstək missiyasında qoşunlarımız Türkiyənin kontingenti tərkibində xidmət edirlər.
Azərbaycan qoşunlar, çoxtəyinatlı tranzit imkanları, təlim və maliyyə yardımı ilə nəzərəçarpacaq dərəcədə Qətiyyətli dəstək missiyasına töhfə verir. 2012-ci ildə Azərbaycan artıq Əfqanıstan Milli Ordusunun etimad fonduna bir milyon avro dəyərində töhfə vermiş və 2017-ci ilin sonuna qədər bu etimad fonduna əlavə iki milyon avro töhfə verəcəkdir.
Amma əvvəlki illərin təcrübəsi göstərir ki, yalnız hərbi yardım Əfqanıstanda davamlı sülhün bərqərar olması üçün kifayət deyildir. Ona görə də ölkəmin Əfqanıstanın sabitliyinə töhfəsi NATO əməliyyatlarına cəlb olunmaqdan daha genişdir. Təhsil, təlim, infrastrukturun inkişafı, sərmayələr və maliyyə yardımı sahəsində praktiki töhfələri artıraraq, Əfqanıstanın özünə güvənini dəstəkləyirik.
Azərbaycanda ADA Universiteti NATO təlim kurslarına əlavə olaraq, Əfqanıstandan olan rəsmilər üçün illik idarəçilik təlimləri keçirir, Minalardan Təmizləmə Agentliyi minalar üzrə maarifləndirici layihələr icra edir, Fövqəladə Hallar Nazirliyi Nazirliyin Akademiyasında Əfqanıstan vətəndaşlarının dörd illik təhsil almalarını təmin edəcək memorandum imzalanma ərəfəsindədir və tərəfimizdən Əfqanıstanda məktəb tikintisi həyata keçirilir. Bütün xərclər Azərbaycan tərəfindən ödənilir.
Biz həmçinin Əfqan hökumətinə müfəssəl islahatlar gündəliyinin reallaşmasında kömək etməliyik. Bu gündəliyin ən mühüm tərkib hissəsi nəqliyyat infrastrukturudur. Biz mümkün ən qısa yol vasitəsilə Əfqanıstan və Avropanı birləşdirməliyik. Xəzər dənizinin Azərbaycan hissəsindəki yeni Ələt dəniz limanı və Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycanı birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu bu baxımdan, eləcə də tarixi İpək Yolunun bərpası baxımından çox önəmlidir.
Çıxışımın sonunda onu əlavə edim ki, Əfqanıstanın gələcəyi böyük ölçüdə qonşu dövlətlərdən asılıdır və biz bunun uğurlu alınması prosesinə birlikdə yardımçı olmalıyıq.

Address by H.E. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, NATO RS Ministerial, Antalya
Dear Minister Chavushoglu and Minister Rabbani,
I think I will speak everybody’s mind thanking our fabulous Turkish hosts for hospitality in the marvellous Antalya and I extend our appreciation to the Turkish government and my friend Minister Chavushoglu.
For me it is a double pleasure to be here, since I am in brotherly Türkiye and our troops at the Resolute Support Mission (RSM) also serve together with the Turkish contingent.
Azerbaijan contributes significantly to the RSM by providing troops, multimodal transit, training and financial assistance. Azerbaijan has already made one million Euros donations to the Afghanistan National Army (ANA) Trust Fund in 2012, and will further donate 2 million Euros to ANA Trust Fund by the end of 2017.
But experience of the last decade demonstrated that military assistance alone is not enough for establishing sustainable peace in Afghanistan. Therefore, my country’s contribution to the stability of Afghanistan goes well beyond of our involvement in NATO operations. We support Afghanistan on its path towards self-reliance by enhancing practical contributions in the areas of education and training, infrastructure development, investments, and financial aid.
ADA University in Azerbaijan holds annual governance trainings for Afghan officials in addition to NATO trainings at its facilities, our Mine Agency provides mine-awareness projects, Ministry of Emergency is about to sign a memorandum to allow Afghan nationals to have a full 4-year education at its Academy, and we are building a school in Afghanistan. My government covers all expenses.
We also need to help Afghan government in its vast reform agenda. Transport infrastructure is a very important part of it. We should link Afghanistan and Europe in the shortest way possible. New Alat Sea Port on the Caspian shore of Azerbaijan and Baku-Tbilisi-Kars railway, linking Türkiye, Georgia and Azerbaijan, will bring its added-values in this regard and beyond, restoring the ancient Silk Road.
Last, but not least, future of Afghanistan will also very much depend on the neighbors and we should all help to make Afghanistan story a successful one.