Mətbuat şərhi 26 noyabr 2016
CAR-ın beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane Azərbaycana rəsmi səfər edəcəkdir
Cənubi Afrika Respublikasının beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane 28-29 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində xanım Maite Nkoana-Maşabanenin 29 noyabr tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra keçiriləcək birgə mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 29 noyabr tarixində saat 12:00-dan gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

Press release 26 November 2016
Minister of International Relations and Cooperation of South Africa Ms Maite Nkoana-Mashabane will pay an official visit to Azerbaijan
Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa Ms Maite Nkoana-Mashabane will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on November 28-29, 2016.
Ms Maite Nkoana-Mashabane will have a meeting with Foreign Minister Elmar Mammadyarov on November 29, 2016.
Elmar Mammadyarov and Ms Maite Nkoana-Mashabane will hold a joint press-conference after the meeting.
Local and international media are invited to arrive in the Ministry of Foreign Affairs before 12:00 to take part at the joint press conference upon presentation of their accreditation cards.