İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Paolo Centiloni Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfər edəcəkdir
İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Paolo Centiloni 7-8 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində Paolo Centiloninin 7 noyabr tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra keçiriləcək birgə mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 7 noyabr tarixində saat 18:20-dən gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Paolo Gentiloni will pay an official visit to the Republic of Azerbaijan
05 November 2016 02:39
Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Paolo Gentiloni will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on November 7-8, 2016.
Paolo Gentiloni will have a meeting with Elmar Mammadyarov, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan within the visit on November 7, 2016.
Elmar Mammadyarov and Paolo Gentiloni will hold a joint press-conference after the meeting.
Local and international media are invited to arrive in the Ministry of Foreign Affairs before 18.20 to take part at the joint press conference upon presentation of their accreditation cards.