Mətbuat şərhi 04 aprel 2016
Ermənistanın son təxribatı nəticəsində mülki insanlara və obyektlərə dəymiş zərər haqqında Baş Prokurorluq və Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu və Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Son günlər Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejimi və beynəlxalq hüququn tələbləri kobud şəkildə pozularaq Azərbaycanın cəbhəboyu, həmçinin, təmas xəttinə yaxın olmayan yaşayış məntəqələri və mülki obyektlər iriçaplı silahlardan, mina və qumbaraatanlardan, artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutulur.
Aprelin 2-də törədilmiş növbəti belə təxribat və diversiya aktları nəticəsində mülki əhalinin milli zəmində düşmənçilik niyyətilə qəsdən öldürülməsi, öldürülməsinə cəhd edilməsi, vətəndaşlara məxsus əmlakın məhv edilməsi ilə müşayiət olunan xüsusilə ağır və ağır cinayət əməlləri qeydə alınıb. Dinc sakinlərdən 2-si ölüb, 10 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. Vətəndaşlara külli miqdarda maddi və mənəvi ziyan vurulub. Bir orta məktəb binası, çoxsaylı evlər, obyektlər, istehsal müəssisələri düşmənin artilleriya zərbələrinə tuş gəlib, nəqliyyat vasitələri, yüksək gərginlikli elektrik xətləri sıradan çıxıb.
Həmin gün saat 08 radələrində Tərtər rayonunun Qarağacı kəndi ərazisinə atılmış mərmilərdən biri kənddə məskunlaşmış Rəhimov Cəlal Saday oğlunun idarə etdiyi «VAZ-2107» markalı avtomobilin üzərinə düşüb. Nəticədə avtomobildə olan sərnişin, 1993-cü il təvəllüdlü Rəhimov Orxan Valeh oğlu hər iki ayağını itirərək yerindəcə qanaxmadan ölüb. Avtomobilin sürücüsü Cəlal Rəhimov və yaxınlıqda olan 1990-cı il təvəllüdlü Əhmədov Ramin Rafiq oğlu çoxsaylı qəlpə yaraları alıblar.
Saat 12.00 radələrində düşmənin artilleriya atəşləri nəticəsində mərmilərdən biri də həmin qəsəbədə məskunlaşmış Əhmədov İsa Əli oğlunun yaşadığı mənzilə düşüb. Çoxsaylı qəlpə yaraları alan İ.Əhmədov Bərdə Mərkəzi rayon xəstəxanasına yerləşdirilib.
Saat 19:20 radələrində rayonun Şıxarx qəsəbəsi ərazisinə atılmış mərmilərdən biri də 1987-ci il təvəllüdlü Əliyev Sadiq Natiq oğlunun idarə etdiyi «Niva-2121» markalı avtomobilin üstünə düşüb. Nəticədə avtomobildə olan sərnişin, 1992-ci il təvəllüdlü Əsədli Fərman Elçin oğlu çoxsaylı qəlpə xəsarətləri alaraq qanaxmadan ölüb. Sürücü və digər sərnişin, 1982-ci il təvəllüdlü Rəhimov Mübariz Vaqif oğlu çoxsaylı qəlpə yaraları alıblar.
Saat 20.00 radələrində yaşadığı evin yaxınlığına erməni hərbi birləşmələrinin atdığı top mərmisinin partlaması nəticəsində Ağdam rayonunun Əfətli kənd sakini, 1953-cü il təvəllüdlü Hüseynov Cümşüd İslam oğlu bel nahiyəsindən ağır xəsarət alıb və o, dərhal xəstəxanaya yerləşdirilib.
Saat 21.00 radələrində Seydimli kəndi ərazisinə atılmış mərmilərdən biri kənd sakini, 1951-ci il təvəllüdlü Vəliyev Vahid Vəli oğlunun yaşadığı mənzilə düşərək onu və azyaşlı nəvəsi, 2003-cü il təvəllüdlü Sənan Vəlizadəni ağır yaralayıb.
Aprelin 2-də Goranboy rayonunun Qarqucaq kənd sakini, 1938-ci il təvəllüdlü İbrahimov Əbdüləzim Mürsəl oğlu və Tapqaraqoyunlu kəndində yaşayan 1974-cü il təvəllüdlü Allahverdiyev Abbas Şiraslan oğlu da düşmənin atdığı mərmiyə tuş gələrək ağır yaralanıblar.
Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən atılmış mərmilərdən biri də Tərtər şəhər sakini, 1949-cu il təvəllüdlü Kruqlova Olqa İvanovnanın yaşadığı mənzili tamamilə dağıdıb.
Göstərilən bütün faktlarla bağlı Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işləri başlanılıb, istintaq aparılır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin Təhlükəsizlik Şurasının iclasında qarşıya qoyduğu tapşırıqların icrasının, həmçinin döyüş əməliyyatları aparılan rayonların ərazisində ictimai asayişin qorunması, dinc əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün hüquq mühafizə orqanları tərəfindən bütün tədbirlər görülür, əməliyyat şəraiti nəzarətdə saxlanılır.

Joint Press Release of the Prosecutor General’s Office and the Ministry of Internal Affairs on damages inflicted upon civilians and civil objects as result of recent provocation of Armenia
Joint Press Release of the Press Services of the Prosecutor General’s Office and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan
In the recent days by flagrantly violating the ceasefire regime and the requirements of international law, the Armenian armed forces have set to fire with large-caliber weapons, mortars, grenade launchers and artillery towards the frontline position of Azerbaijan as well as the non-residential areas and civilian facilities away from the contact line.
As the result of recent provocative and subversive acts which took place on April 2, attempts to murder and intentional destruction of citizens private property in large amounts, the murder civilian population with the intention of ethnic hatred cases were recorded. 2 civilians lost their lives while 10 persons sustained various wounds. The citizens faced large amounts of financial loss and received serious mental harm. One primary school, numerous houses, facilities and manufacturing plants were shot by artillery and many vehicles and high voltage power lines were damaged.
On the same day at 08:00 one of the missiles launched in direction of Qaraghaci village of Tartar region made an impact on the vehicle, model “VAZ 2107” driven by the settler Rahimov Jalal Saday which resulted in the death by blood loss of the passenger Rahimov Orkhan Valeh born 1993, who also was Qaraghaci village settler, from loss of both legs and various shrapnel wounds. The driver of the vehicle Jalal Rahimov and Ahmadov Ramin Rafig, born 1990, who was nearby the vehicle during the impact received numerous shrapnel wounds.
In addition, on the same day at 12:00 as the result of Armenian side’s artillery shots one of the missiles impacted the house of Ahmadov Isa Ali, located in the same village. As a result I.Ahmadov was checked in at the Barda Central region hospital with numerous shrapnel wound all over his body.
At 19:20 one of the missiles launched in direction of Shikharkh village made an impact on the vehicle, model “Niva-2121” driven by the settler Aliyev Sadig Natig, born 1987. At the result the passenger of the vehicle Asadli Farman Elchin, born 1992, passed away from blood loss caused by the numerous shrapnel wounds. Driver and the other passenger Rahimov Mubariz Vagif, born 1982 received numerous shrapnel wounds.
At 20:00 Aghdam region, Efetli village settler Huseynov Jumshud Islam, born 1953, was wounded on his back by the result of an explosion near his house caused by missile shot from a cannon by Armenian armed forces. He was immediately checked in to hospital.
In the time lapse of 21:00 as the result of enemy artillery shots in the direction of Seydimli village one of the missiles made an impact on the house of the village settler Valiyev Vahid Vali, born 1951 wounding him and his grandson Sanan Valizade born 2003, very badly.
On 2nd of April the inhabitant of the Garaguchag village of Goranboy region Ibrahimov Abdulazim Mursal, born 1938 and Allahverdiyev Abbas Shiraslan, born 1974, inhabitant of Tapgaragoyunlu village were badly wounded as the result of missiles launched by the Armenian side.
One of the missiles launched by the Armenian Armed Forces completely destroyed the house of Terter city settler Kruglova Olga Ivanova born 1949.
In regards with all the cases mentioned above, criminal cases were filed in accordance with the relevant Articles of the Criminal Code and necessary investigations are being carried out.
The tasks put forward by the President of the Republic of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev at the meeting of the Security Council to protect the public order in combat areas, to ensure the safety of civilians is carried out accordingly by the relevant law enforcement bodies and the operational situation is held under control.