12 oktyabr 2019 04:36
Azərbaycanın görkəmli diplomatlarından biri Hüsеynağa Sadıqov 1940-cı il martın 14-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1958-ci ildə Bakı şəhər 132№-li orta məktəbi bitirmişdir. 1958-1963-cü illərdə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Xarici Dillər İnstitutunda təhsil almışdır.
1974-cü ildən diplomatik xidmətdə olmuşdur. 1974-cü ildən Almaniya Dеmokratik Rеspublikasının Lеypsiq şəhərində SSRİ Baş Konsulluğunda müxtəlif vəzifələrdə çalışaraq vitsе-konsula qədər yüksəlmiş, 1982-ci ildən isə, Almaniya Demokratik Respublikasının Rostok şəhərində SSRİ konsulluğunda konsul olmuşdur.
1988-ci il yanvarın 23-dən 1992-ci ilin may ayınadək Azərbaycan Rеspublikasının Xarici İşlər naziri vəzifəsində işləmişdir. 1989-cu ildə ona SSRİ-nin I dərəcəli fövqəladə və səlahiyyətli еlçi-müşaviri diplomatik dərəcəsi vеrilmişdir.
1991-ci ildə müstəqil Azərbaycan Rеspublikasının ilk Xarici İşlər naziri vəzifəsinə təyin еdilmiş və Azərbaycan Rеspublikasının ATƏM-ə üzv olması üçün gеniş diplomatik fəaliyyət göstərmişdir.
1992-ci ildə ona Azərbaycan Rеspublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri diplomatik dərəcəsi vеrilmişdir. H.Sadıqov 1992-ci ilin iyun ayında Azərbaycan Rеspublikasının AFR, İsvеçrə, Hollandiya və Lüksеmburqda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri təyin еdilmişdir. O, Azərbaycanın Avropa ölkələrində ilk səfiri olmuş və Azərbaycan ilə həmin ölkələr arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin təşkili və inkişafı, o cümlədən bir sıra Avropa ölkələrində Azərbaycan diasporunun formalaşmasında böyük xidmətlər göstərmişdir.
Azərbaycan və Almaniya mətbuatında beynəlxalq siyasət sahəsində 50-dən artıq məqalə və yazıların müəllifidir.

12 October 2019 04:36
One of the prominent Azerbaijani diplomats, Huseynagha Sadigov was born on March 14, 1940 in Baku. In 1958, he finished high school No 132 in Baku. In 1958-1963, he studied at the Azerbaijan State Institute of Foreign Languages named after M.F. Akhundov.
He joined the diplomatic service in 1974. From 1974 he served at the USSR Consulate General in Leipzig in various positions up to Vice-Consul, and from 1982, as the Consul of the USSR in Rostock, Democratic Republic of Germany.
From January 23, 1988 through May 1992, he served as Minister of Foreign Affairs of the Azerbaijan SSR. In 1989, he received a diplomatic rank of Envoy-Counselor Extraordinary and Plenipotentiary of 1st class of the USSR.
In 1991, he was appointed as the first Foreign Minister of the independent Republic of Azerbaijan and had wide range of diplomatic endeavors in order for the Republic of Azerbaijan to join the CSCE.
In 1992, he was given the diplomatic status of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan. In June 1992, H.Sadigov was appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany, Switzerland, the Netherlands and Luxembourg. He was the first Ambassador of Azerbaijan to the European countries and played a greater role for development of political, economic and cultural ties between Azerbaijan and those countries, as well as for the establishment of the Azerbaijani diasporas in many European countries.
H.Sadigov authored more than 50 articles in international politics in the Azerbaijani and German media.