Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2015
2015-ci ilin 11 sentyabr tarixində Avropa ittifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Malena Mard Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev tərəfindən aşağıdakılar Malena Mardın diqqətinə çatdırıldı:
10 sentyabr 2015-ci il tarixində Avropa parlamenti tərəfindən qəbul edilmiş qətnaməni kəskin şəkildə qınayırıq. Qərəzli və destruktiv xarakter daşıyan bu sənəd Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əlaqələrə zərbə vurur və münasibətlərimizin gələcək perspektivlərinə ciddi əngəl yaradır.
Plenar iclasda Avropa Parlamentinin bəzi üzvləri tərəfindən də deyildiyi kimi aidiyyəti komitələrdə əvvəlcədən müvafiq müzakirələr aparılmadan plenar iclasda tələm-tələsik səsvermə yolu ilə qətnamənin tez bir şəkildə qəbulu bir sıra prosedur çatışmamazlıqları ilə müşayiət olundu. Qətnamə Azərbaycanda insan hüquqlarının vəziyyəti ilə əlaqədar qərəzli və təhrif olunmuş məlumatla doludur. Məxsusi olaraq sənəd fərdi cinayət hallarını siyasiləşdirilir və onların əsl mahiyyətinin ziddinə olaraq, əsassız iddialar irəli sürür.
Həmçinin, Avropa Parlamentinin Azərbaycana münasibətdə daim seçimli yanaşması insan hüquqları məsələsinin Azərbaycana qarşı siyasi təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunduğunu göstərir. Lakin Avropa parlamentinin üzvləri bilməlidirlər ki, belə cəhdlər ilkin başlanğıcdan uğursuzluğa məhkumdur. Bununla yanaşı qətnamənin müəyyən müddəalarında istifadə edilən həqarətli ifadə forması etik normalardan və çərçivələrdən kənara çıxır. Ölkəyə ünvanlanmış cəfəng və çirkin böhtanlar tamamilə qəbuledilməzdir və təşkilatın etibarlılığını ciddi sarsıdır. Eləcə də hədəfli sanksiyalar və viza qadağaları haqqında əsassız çağırışlar heç bir halda qəbul edilə bilməz.
Bu aydın şəkildə təsdiq edir ki, belə bir sənədin qəbulu Azərbaycanın artan beynəlxalq nüfuzunun zədələnməsini qarşısına yeganə məqsəd qoyan maraqlı məhdud qüvvələrin marağına xidmət edir.
Eyni zamanda qətnamədə istifadə olunan “Dağlıq Qarabağ” ifadəsi beynəlxalq hüquqa zidd xarakter daşıyır və buna görə də qəbuledilməzdir.
Avropa qitəsi təxirəsalınmaz həll tələb edən çoxsaylı ciddi təhdidlərlə üzləşdiyi halda, Avropa Parlamentinin davamlı əsasda Azərbaycanda insan hüquqları məsələsinə diqqət yetirməsi təəccüb doğurmaya bilməz.
Hesab edirik ki, Avropa Parlamenti tərəfindən BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri, Avropa Şurası, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Aİ üzv dövlətində müəyyən edilmiş həddən artıq gücdən istifadə, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən pis rəftar, ayrı-seçkilik və dözümsüzlük, İslamofobiya, korrupsiya, miqrasiya problemləri və sair bu kimi sistemli insan hüquqları zorakılıqlarına zəruri diqqətin ayrılması daha məqsədəuyğun olardı.
Avropa Komissiyası Avropa Parlamentini bu qınaq obyekti olan qətnamənin səsverməyə çıxarılmasının qarşısının alınması üçün ciddi addımlar atmaması təəssüf doğurur. Əksinə olaraq, Avropa Komissiyasının yüksək vəzifəli şəxslərinin bu yaxınlarda verdikləri açıqlamaları bu prosesə öz mənfi təsirini göstərdi.

Head of EU Delegation in Azerbaijan was called to the Ministry of Foreign Affairs
On September 11, 2015 Head of Delegation of the European Union to the Republic of Azerbaijan, Ms. Malena Mard was called to the Ministry of Foreign Affairs.
Below-mentioned points were mentioned by deputy foreign minister Mahmud Mammad-Guliyev at the meeting:
We strongly condemn the adoption of EP resolution dated on September 10, on Azerbaijan. This biased and destructive document undermines the relations between EU and Azerbaijan and creates serious obstacle for their future prospect.
Hasty adoption of this Resolution through quick voting by the Plenary without prior and proper deliberations in the respective committees highlighted some procedural shortcomings which were also challenged by some EP members in the plenary. The Resolution is full of biased and distorted information on the human rights situation in Azerbaijan. It specifically politicizes the individual criminal cases and raises ungrounded accusations as to their real substance.
Also European Parliament’s constant selective approach towards Azerbaijan demonstrates that human rights issues are used as a tool to exert politically motivated pressure on Azerbaijan. But the EP members should know that such attempts are doomed to failure from the very inception. Abusive language used in certain provisions of the Resolution goes beyond the ethical norms and crosses the “red line”. Absurd and silly accusations directed against our country are totally unacceptable and seriously undermine the credibility of the Institution. The groundless calls for targeted sanctions and visa bans can in no way be tolerated.
This clearly testifies that the adoption of such a document is in the interest of a narrow circle of engaged forces whose sole aim is to damage the growing international reputation of Azerbaijan.
At the same time, the term “Nagorno Karabakh” used in Resolution is contrary to international law and unacceptable either.
It is surprising to see continuous attention by EP to human rights situation in Azerbaijan whereas the European continent is confronted with a number of serious challenges requiring urgent solution.
We think it would be more appropriate for the European Parliament to pay necessary attention to the systematic human rights violations in the EU member states, such as excessive use of force, ill-treatment by law enforcement agencies, discrimination and intolerance, Islamophobia, corruption, migration issues etc, reported by United Nations human rights mechanisms, the Council of Europe, OSCE, and other international organizations.
It is also disappointing that the European Commission did not take serious attempts to prevent the European Parliament from voting such a deplorable resolution. On the contrary, recent statements by the high-ranking officials of the European Commission rendered their own negative contribution to this.
M.Mard said that position of Azerbaijan will be delivered to the relevant structures of the European Union.